Gıda Hattı

Ayı Piyasası nedir? Neden oluşur?

21 Haziran 2022, 15:15
Paylaş
Ayı Piyasası nedir? Neden oluşur?

Ekonomi ve ilgili terimler birçoğumuzun hayatında önemli bir yer kaplar hale geldi. Özellikle kripto paralarla ilgili haberlerde Ayı Piyasası tanımına da rastlamış olmanız muhtemel. Peki Ayı Piyasası nedir?

Ayı Piyasası nedir?

Ayı Piyasası, İngilizce’deki Bear Markets, Bearish gibi tanımlardan dilimize geçmiştir. Temelde, piyasanın sürekli düşüş eğiliminde olması durumudur.

Genellikle, hakkında iyimser tahminler yapılan bir piyasanın kötümser, olumsuz bir yöne dönmesi durumunda kullanılır. Çok kesin sınırlar olmamakla birlikte 2 aylık bir sürede, fiyatların %20’den fazla düşmesi durumunda kullanılır.

Her düşüş, Ayı Piyasası mı demek?

%10-20 arası düşüşlerde Ayı Piyasası yerine düzeltme tanımı kullanılır.

Ayı Piyasasının tersi ise Boğa Piyasası’dır (Eng. Bull Market). Piyasanın genel olarak artış eğiliminde olması, Boğa Piyasası olarak adlandırılır.

Fiyatlar düzeldiğinde, Ayı Piyasasının sona erdiği kabul edilir.

Ne kadar sürer?

Ayı Piyasasının ne kadar süreceği, ilgili piyasayı etkileyen koşullara bağlıdır. Bu nedenle tüm piyasalarda geçerli bir süre yoktur. Ancak Ayı Piyasası oluştuktan sonra fiyatların uzun bir süre düşüş eğiliminde olması beklenir.

Bu durumdaki piyasalarda, fiyatın önemli belirleyicisi olan talep de azalmaktadır.

Ayı Piyasasına örnekler

  • 2007-2008’deki küresel mali krizin sonucu olarak, Ekim 2007 ile Mart 2009 arasında yaşandı
  • 2020 yılında koronavirüs pandemisi sebebiyle borsalarda yaşanan düşüşler, dünya genelinde birçok Ayı Piyasası ortaya çıkmasına yol açtı.
  • 2022'de, dünya geneli enflasyon artışı beklentileri ve ABD federal fon oranındaki artışlar, Ayı Piyasasına neden oldu.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.