Gıda Hattı

Ayçiçeğinde %35 rekolte artışı bekleniyor

23 Haziran 2008, 16:38
Paylaş

Çukurova'da hasadına bir ay içinde başlanacak olan ayçiçeği rekoltesinin 120 bin ton olması bekleniyor. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği ve Güney-Güneydoğu Anadolu Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Önder Serin, Çukurova'da ekim alanları son yıllarda sürekli artış kaydeden ayçiçeğinde hasat döneminin yaklaştığını söyledi.

Geçen yıla göre ayçiçeğinin bu sezon ekim sahasının yüzde 25 genişlediğini belirten Serin, hava koşullarının da iyi gitmesi nedeniyle yüzde 35 oranında rekolte artışı beklediklerini kaydetti.

Çukurova'da son 7 yılda yağlık ayçiçeği ekim alanlarının düzenli olarak genişlediğine, 2000 yılında 2 bin ton olan üretimin 100 bin tonlara ulaştığına dikkat çeken Serin, "Bölgede bu sezon da önceki dönemlere göre ayçiçeği ekim sahasında artış gözleniyor. Çukurova'da 2008-2009 yağlık ayçiçeği hasadı bir ay içinde başlayacak. Bu yıl ekim alanı geçen sezona göre yüzde 20-25 oranında genişledi” dedi. Geçen sezon 30 bin 537 hektar alana yağlık ayçiçeği ekimi yapıldı. 90 bin ton civarında ürün alınmıştı. Fakat, hasattan yaklaşık bir ay önce başlayan ve bir hafta süren olumsuz hava şartları üründe yaklaşık yüzde 25 civarında rekolte kaybına neden olmuştu" dedi. Serin, yağlık ayçiçeğinden bu sezon 120 bin ton civarında rekolte beklediklerini vurguladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.