Gıda Hattı

Ayçiçeği Fiyatları Katlandı Yağ Üretimi Her An Durabilir

29 Ocak 2008, 14:14
Paylaş

Mutfakların vazgeçilmezlerinden bitkisel yağın üreticileri, hammadde fiyatlarından yana oldukça sıkıntılı. Son bir ayda, bütün yağlı tohum hammadde fiyatları yüzde 60 seviyesinde arttı ve ham ayçiçeği yağının ton fiyatı bir ayda 1.500’den 2.500 dolara çıktı.

Türkiye’nin önde gelen ayçiçeği yağı üreticilerinden Aymar’ın Yönetim Kurulu Başkanı Beşir Özyurt, sektörün yaşadığı sıkıntıda Trakya Birlik’in takındığı tavrın büyük rol oynadığını söyledi. Birliğin mal vermediği üreticilerin ithalata bağımlı hale geldiklerini aktaran Özyurt, “Sektör SOS veriyor. Ben hayatımda bu kadar kısa sürede böyle bir artışa hiç tanık olmadım. Şimdi ayçiçeği üretecek hammaddeyi bile bulamaz hale geldik. Üretim durabilir.” diye dert yandı.

Hammadde sıkıntısının temelinde geçen yıl yaşanan kuraklığın yattığı ifade ediliyor. “Uluslararası pazarlarda ayçiçeği brokerleri malın üzerinde oturmuş durumda ve bu da fiyatların iyice artmasına yol açtı.” diyen Özyurt, Eylül 2007’den Ocak 2008 başına kadar hammadde ihtiyacını Türk menşei yağlı tohumlardan karşıladıklarını, gelinen aşamada ise tümüyle ithalata yöneldiklerini vurguladı. Stokların yetersizliği yüzünden uluslararası piyasalarda da ayçiçeği hammaddesinin olağanüstü bir tırmanış gösterdiğini söyleyen Aymar’ın patronu, fiyatların neredeyse iki günde bir değişmeye başladığını ve satmak için mal bulamadıklarını ifade etti. Özyurt, hızlı fiyat artışı yüzünden hem tüketicilerin hem de üreticilerin mağdur durumda kaldığını belirtirken, “Yağ fabrikaları kapanma sürecinde. İflaslar başlayabilir. Yediğimiz her şeyin ana maddesi yağ. Yağdaki sıkıntı ve fiyat artışı bütün gıda maddelerine de yansıyacak.” uyarısında bulundu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.