Gıda Hattı

Ay tutulması ne zaman 2022 saat kaçta olacak? Ay tutulması Türkiye'den görülecek mi?

16 Mayıs 2022, 12:35
Paylaş
Ay tutulması ne zaman 2022 saat kaçta olacak? Ay tutulması Türkiye'den görülecek mi?
Ay tutulması ne zaman 2022 saat kaçta olacak sorusu, ay tutulmasına ilgi duyan kişiler tarafından merak ediliyor. Özellikle ay tutulmasının Türkiye'den gözlemlenip gözlemlenmeyeceği en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

Ay tutulması ne zaman 2022 saat kaçta olacak sorusu, ay tutulmasına ilgi duyan kişiler tarafından merak ediliyor. Özellikle ay tutulmasının Türkiye'den gözlemlenip gözlemlenmeyeceği en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki ay tutulması ne zaman ve nasıl gerçekleşecek? Ay tutulması Türkiye'den görülebilecek mi? İşte kanlı ay tutulması ile alakalı merak edilen tüm konuların detayları…

16 Mayıs günü gerçekleşecek olan ay tutulması için artık heyecanlı bekleyişte sona doğru gelindi. Kanlı ay tutulması olarak da adlandırılan tam ay tutulması için artık geri sayım başladı. Peki ay tutulması nedir ve nasıl gerçekleşecek?

Ay tutulması ne zaman 2022?

Ay tutulması 2022 yılında 16 Mayıs'ta Türkiye saati ile saat sabah 07:13'de gerçekleşecek.

Ay tutulması nedir?

Dünyamızın uydusu olan Ay'ın kendi yörüngesi etrafında dönmesi sırasında dünyanın gölgesine girmesi halinde oluşan duruma ay tutulması denir.

Ay tutulması Türkiye'den görülecek mi?

Ay tutulması malesef Türkiye’den gözlemlenemeyecek. Ay tutulması bu yış Afrika, Avrupa ve Güney Amerika’nın büyük bir bölümünde ve Kuzey Amerika’nın büyük bir bölümünde gözlemlenebilecek.

16 Mayıs tarihinde Türkiye saati ile 07:13’te gerçekleşecek olan tutulma Kanlı Ay tutulması olarak geçiyor. Kanlı Ay tutulmasının evreleri:

  • Tutulmanın başlangıcı (Yarı gölgeli): 03.31
  • Parçalı tutulmanın başlangıcı: 05:28
  • Tam tutulmanın başlangıcı: 06:29
  • Tam tutulmanın ortası: 07:11
  • Tam tutulmanın sonu: 07:54
  • Parçalı tutulmanın bitişi: 08:55
  • Tutulmanın bitişi (Yarı gölgeli): 09:52

Tutulma, son on yılın en uzunlarından biri olacak. Tutulmanın tamamı yaklaşık 5 saat 20 dakika, tam tutulma ise yaklaşık 75 dakika sürecek.  Ay, kan kırmızısına dönmeden önce donuk kömür renginde gözükecek. Yılın ilk Ay tutulması olurken, Türkiye’den gözlemlenmeyecek.

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.