Gıda Hattı

Avusturya’nın ardından Slovakya… Avrupa aşısızlara kapanıyor!

25 Kasım 2021, 12:27
Paylaş
Avusturya’nın ardından Slovakya… Avrupa aşısızlara kapanıyor!

Covid-19 vaka sayısında rekorların tazelendiği Avrupa’da, Avusturya’daki iki haftalık sokağa çıkma yasağının ardından Slovakya da iki haftalık karantinaya girdi. İtalya Hükümetinin aldığı kararla, 6 Aralık’tan itibaren “Güçlendirilmiş Yeşil Geçiş” uygulamasıyla, aşı yaptırmayanlara kısıtlayıcı tedbirler geliyor.

Avusturya’da aşısızlar için iki haftalık sokağa çıkma yasağı devam ederken, başta Almanya, Çekya, Macaristan, Slovakya ve Hollanda olmak üzere Avrupa ülkelerinde günlük vaka sayıları rekor tazeledi.

Slovakya karantinaya girdi

Slovakya Devlet Başkanı Zuzana Caputova, Covid-19 hastalarının tedavi gördüğü bir hastaneyi ziyaret ettikten sonra yaptığı açıklamada, “Salgına karşı mücadelede kaybediyoruz. Acilen karantinaya ihtiyacımız var” demişti. Caputova, Slovakya’nın 1 milyon kişi başına yeni enfekte olan insan sayısı bakımından dünyada en kötü durumdaki ülke olduğunu da söylemişti.

Yaklaşık 5.5 milyon nüfuslu Slovakya'da son 24 saatte 30 bin 175 test yapılırken, 10 bin 315 yeni vaka tespit edildi, 71 kişi ise hayatını kaybetti. Günlük vaka sayısında rekor kırılan ülkede hastanelerdeki yoğunluk ve vakalardaki rekor artışlar nedeniyle alınacak önlemleri görüşen Bakanlar Kurulu, iki haftalık karantina kararı aldı. Karara göre,  tüm okullar açık kalacak, temel ihtiyaç malzemeleri satan mağazalar dışındaki tüm mağazalar kapanacak. Açık kalacak mağazalarda ise test sertifikası kontrolü yapılacak. İnsanlar mağazalara 7 günden eski olmayan antijen test sertifikaları ile girebilecek. Hükümet, 10 gün sonra salgının durumu ile ilgili tekrar değerlendirmede bulunacak.

Çekya'da da günlük vaka sayısı rekor seviyede

Yaklaşık 10,7 milyon nüfuslu Çekya'da da son 24 saatte tespit edilen 25 bin 864 korona virüs vakası ile salgının başından bu yana günlük en yüksek vaka sayısı kayıtlara geçti. Ülkede toplam vaka sayısı 2 milyon 44 bin 18'e yükseldi. Son 24 saatte 48 kişinin hayatını kaybettiği Çekya'da Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı ise 32 bin 408’e ulaştı. Ülkenin doğu bölgelerindeki hastaneler alarm verirken, birçok hastanenin kapasitesini doldurduğu açıklandı. Yaşanan sağlık personeli ihtiyacı nedeniyle Çek ordusu hastanelere yardım amacıyla asker gönderiyor.

Macaristan’da OHAL 6 ay daha uzuyor

Macaristan’da son 24 saatte 12 bin 637 kişi korona virüse yakalanırken, salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük vaka sayısı kayıtlara geçmiş oldu. Toplam vaka sayısı ise 1 milyon 44 bin 852'ye yükseldi. Ülkede son 24 saatte 176 kişi hayatını kaybederken, toplam can kaybı sayısı 33 bin 519'a yükseldi.

Hükümet salgın ile ilgili önlemlerin daha çabuk alınabilmesi amacıyla mevcut olağanüstü hali 6 ay daha uzatmaya karar verdi. Olağanüstü hal uygulaması parlamento seçimleri ve referandum durumunda geçici olarak yürürlükten kaldırılacak.

Hollanda’da sağlık kurulu karantina için bastırıyor!

Hollanda’da da son 24 saatte yapılan testler sonucu 23 bin 789 yeni vaka tespit edildi. Günlük vaka sayısında rekor kırılan ülkede toplam vaka sayısı 2 milyon 511 bin 953'e yükseldi. Son 24 saatte 50 kişinin virüse yenik düştüğü ülkede toplam ölü sayısı 19 bin 98'e çıktı.

Sağlık Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Hastanelere yatan hasta sayısında bir önceki haftaya göre yüzde 40 artış var. Hastanelerin bu baskı ile yönetilebilmesi mümkün değildir. Hükümetin acilen ülke genelinde karantina kararı alması gerekir” denildi.

İtalya’da "Güçlendirilmiş yeşil geçiş" uygulaması

İtalya'da aşı yaptırmayanlara yönelik sıkı kısıtlayıcı tedbirler uygulanmasına karar verilirken, sağlık çalışanları için zorunlu olan aşı uygulamasına tüm okul personelleri, polis ve ordu da dahil edildi.

Bakanlar Kurulu'nda alınan kararla ülke genelinde birçok mekana giriş ve etkinlik için zorunlu olan "yeşil geçiş sertifikası" yalnızca aşı yaptıranlara ya da Covid-19'u atlatanlara verilecek. Yeşil geçiş sertifikası bugüne kadar aşı yaptıranlara, hastalığı geçirip iyileşenlere ve test sonucu negatif çıkanlara veriliyordu. Ayrıca yeşil geçiş sertifikasının kullanım alanı, oteller ve şehir içi toplu taşımayı da kapsayacak şekilde genişletildi.

İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin "güçlendirilmiş yeşil geçiş sertifikası" olarak nitelendirdiği yeni tedbirler, 15 Ocak'a kadar geçerli olacak.

"Durumun yavaş yavaş ama sürekli kötüleştiğini görüyoruz"

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuşan İtalya Başbakanı Draghi, 6 Aralık'tan itibaren yürürlüğe girecek olan yeni tedbirler kapsamında aşısız kişilerin spor etkinlikleri, sinema ve restoran gibi mekanlara giremeyeceklerini duyurdu.

“Komşu ülkelerdeki durumun çok ciddi olduğunu görüyoruz ve İtalya'daki durumun da yavaş yavaş ama sürekli kötüleştiğini görüyoruz. İtalyanların geçtiğimiz yıl elde ettiklerini korumaya çalışmak için ihtiyatlı olmak istiyoruz” diyen Draghi, 2020'de ekonomik durgunluğa neden olan ülke çapındaki karantina uygulamasından kaçınılmasını gereğini vurguladı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.