Gıda Hattı

Avusturya’da sokağa çıkma yasağı başlıyor, aşı zorunluluğu da yolda!

19 Kasım 2021, 23:44
Paylaş
Avusturya’da sokağa çıkma yasağı başlıyor, aşı zorunluluğu da yolda!

Koronavirüs vaka sayılarındaki artış üzerine 12 Aralık’a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilen Avusturya’da, 1 Şubat’tan itibaren de aşı zorunlu olacak.

Avrupa ülkelerinde artan vaka sayıları, ülkeleri yeni ve daha sert önlemler almaya itiyor.

Avusturya’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Vaka sayısındaki artışı kontrol altına almak amacıyla günler önce aşı olmayanlara kısıtlamalar getirilen Avusturya’da, ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Böylece kış mevsimi öncesi sokağa çıkma yasağı ilan eden ilk Avrupa ülkesi olan Avusturya’da, Pazartesi günü uygulamaya konulacak sokağa çıkma yasağı, 10 gün uygulanacak ve gerekirse 10 gün daha uzatılabilecek.

Yasak kapsamında temel ihtiyaçları karşılamayan tüm mağazalar ve dükkanlar kapalı olacak. Evden çalışması istenen Avusturyalılar, yalnızca acil durumlarda evlerinden çıkabilecek. Yüz yüze eğitim görmesi gereken öğrenciler için okullar 12 Aralık’a kadar açık olacak ve karar yeniden değerlendirilecek.

“Aşıya ilgi istenen seviyeye ulaşmadı”

Aşı yaptırmış ya da hastalığı geçirmiş kişilere yönelik sokağa çıkma kısıtlaması uygulamamak için çok çaba sarf ettiklerini belirten Avusturya Başbakanı Alexander Schallenberg, “Ancak alınan son kararlara rağmen aşıya olan ilgi istenilen seviyeye ulaşmadı. Yoğun bakım hasta sayılarında ciddi oranda artış yaşandı. Salgına ilişkin durumun ciddiyeti ele almak ve sağlık sisteminin korunması için eyalet başkanları ve uzmanlarla yapılan görüşme sonucunda ülke genelinde herkesi kapsayan sokağa çıkma kısıtlaması kararını aldık. Pazartesiden itibaren en fazla 20 gün süresince federal düzeyde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak” dedi.

1 Şubat’tan itibaren aşı zorunlu olacak

Eyalet valileriyle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Beşinci dalgayı istemiyoruz” diyen Schallenberg, uzun süredir aşının zorunlu olmaması yönünde bir fikir birliği olduğunu, aşı karşıtlığı ve yalan haberler nedeniyle halkın büyük bir kısmının aşı olmayı reddettiğini söyledi. Schallenberg, 1 Şubat 2022 tarihinden itibaren aşının zorunlu hale getirildiğini de duyurdu.

Nüfusun yüzde 65’inin tamamen aşılanmış durumda olduğu Avusturya'da, son 24 saatte 15 bin 809 yeni vaka görülürken, hayatını kaybedenlerin toplam sayısı ise 11 bin 951.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.