Gıda Hattı

Avustralya'da 830 milyon senelik olduğu tahmin edilen mikroorganizmalar bulundu!

28 Mayıs 2022, 10:59
Paylaş
Avustralya'da 830 milyon senelik olduğu tahmin edilen mikroorganizmalar bulundu!

Batı Virginia Üniversitesi'nden bilim insanları, Orta Avustralya'daki Neoproterozoik Browne Formasyonu'ndaki halit kristallerindeki(kaya tuzu) sıvı kapanımlar içinde prokaryot ve ökaryot hücreleri buldular.

Genel bir bilgi olarak halit kristalleri tuzlu yüzey sularında genişledikçe, birincil sıvı kapanımlarında ana suyu hapsederler. Ana suları toplamaya ek olarak, suda kristal yüzeye yakın ya daüzerinde bulunan katıları da sarabililer. Bu katılar, küçük evaporit mineralleri veya organik kristalleri içerirler.

Modern ila Permiyen halitlere ilişkin önceki çalışmalar, prokaryotik ve ökaryotik organizmaların ve beta karoten dahil organik bileşiklerin varlığını belgeliyor.

Araştırmacılar, iletilen ışık petrografisini ve UV-görünür ışık petrografisini kullanarak, Avustralya'nın Browne Formasyonu'ndan 830 milyon yıllık halitte birincil sıvı kapanımlarını ve içeriklerini analiz ettiler.

Halit iyi korunmuştu ve 1.481 ile 1.521 m arasındaki çekirdek derinliklerinden 10 halit yatağından elde edilen kristalleri çalışmaya dahil edilerek incelendi.

Sıvı kapanımlarında tutulan katıların, boyutlarına, şekillerine ve UV-görünür ışığa karşı floresan tepkisine dayalı olarak prokaryotik ve ökaryotik hücrelerle ve organik bileşiklerle tutarlı olduğunu buldular.

Araştırmacılar, "Tek kristallerdeki bireysel büyüme bantlarının yanı sıra çekirdeğin farklı derinliklerinden gelen halit kristalleri arasında ve içinde çok çeşitli mikroorganizmalar ve organik bileşikler var" diyorlar.

Kristalde bulunan inklüzyonların %40'ında mikroorganizma tespit edildi

Bu kristallerde yer alan inklüzyonların %40'ının şüpheli mikroorganizmalar içerdiğini tahmin ediliyor.

Çalışma, mikroorganizmaların halitteki sıvı kapanımlarda milyonlarca yıl korunabileceğini gösteriyor ve benzer biyo-imzaların Mars'tan gelen kimyasal tortularda tespit edilebileceğini öne sürüyor.

Bilim insanları, "Neoproterozoik Browne Formasyonu halitindeki iyi korunmuş birincil sıvı kapanımları prokaryotları, ökaryotları ve organik bileşikleri barındıran orijinal yüzey sularının kalıntılarıdır" diye ekliyorlar.

Sonuç olarak bu mikroorganizmalar, 830 milyon yıl önce halit çökeldiğinden beri kapana kısılmış durumda. Geçen bu süre zarfında, önemli bir ayrışma yaşamadılar ve yerinde optik olarak tanınabilir durumdalar.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.