Gıda Hattı

Avrupa’nın su kaynakları çok ama...

30 Mart 2016, 11:52
Paylaş
Avrupa’nın su kaynakları çok ama...

Avrupa’daki geniş su kaynaklarına rağmen kış aylarında yaklaşık 30 milyon (nüfusun yüzde 6’sı), yaz aylarında ise 70 milyon kişi (nüfusun yüzde 14’ü) su sıkıntısı riski ile karşı karşıya bulunduğu bildirildi. Akdeniz Bölgesi’nde yaşayan nüfusun ise yüzde 53’ü yaz aylarında, yüzde 20’si ise sürekli olarak su sıkıntısı yaşıyor.

Avrupa Çevre Ajansı, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle Avrupa’da temiz su kaynaklarının sürdürülebilirliğine ilişkin bir rapor yayımladı.

su-gidahattiRaporda ortaya konulan değerlendirmeye göre, Avrupa’da çok geniş su kaynakları olmasına karşın bazı bölgelerin yetersiz su kaynağı ve kuraklıklar nedeniyle ortaya çıkan olumsuzluklardan etkilendiği belirtiliyor. Rapor bu olumsuzlukların özellikle nüfusun yoğun olduğu, tarım ve turizm gibi yüksek oranda su tüketimini gerektiren faaliyetlerin bulunduğu yerlerde sıkça görüldüğünü belirtiyor.

Avrupa nehirleri ile ilgili olarak, kullanılan toplam temiz suyun yenilenebilir su kaynaklarına oranı olarak belirtilen su kullanım endeksi (WEI+), özellikle Akdeniz bölgesindeki (Güney Kıbrıs, Malta, Girit, Balaer Adaları ve Sicilya) yaklaşık 20 nehir çevresinde yapısal sorunlar olduğunu gösteriyor. Rapor İspanya, G. Kıbrıs ve Segura’nın (İspanya’da nehir) su kaynaklarının sürdürülemez olduğuna işaret ediyor.

avrupa-su-raporu-gidahatti

Su tüketiminin %36'sı tarımda gerçekleşiyor

Avrupa Çevre Ajansı Raporu’nda öne çıkan bazı bulgular şöyle:

-Avrupa’da kış aylarında yaklaşık 30 milyon, yaz aylarında ise 70 milyon kişi su sıkıntısı riski ile karşı karşıya bulunuyor. Bu rakamlar Avrupa nüfusunun yüzde 6 ve yüzde 14’üne karşılık geliyor.

-Toplam su tüketiminin yüzde 36’sı tarım faaliyetlerinden ileri geliyor. Yaz aylarında bu oran 60’a kadar çıkıyor. Akdeniz bölgesinde gerçekleştirilen tarım faaliyetleri için kullanılan su ise Avrupa genelinde tarım için tüketilen suyun yüzde 75’ine karşılık geliyor.

-Akdeniz bölgesinde yaşayan nüfusun yüzde 53’ü yaz aylarında, yüzde 20’si ise sürekli olarak su sıkıntısı ile karşı karşıya bulunuyor.

-Turizm ile ilgili hizmet sektörleri, yenilenebilir su kaynakları üzerinde baskı oluşturuyor. Özellikle Akdeniz’deki küçük adalar turizm faaliyetleri nedeniyle yerel nüfusun 10-15 kat fazlası turist çektiği için ciddi anlamda su sıkıntısı sorunları ile karşı karşıya bulunuyor.

su-aritma-gidahattiBirleşmiş Milletler’in belirlemelerine göre dünya nüfusunun onda biri, yani yaklaşık 700 milyon insan, güvenli suya erişemiyor. Bu da, onları bulaşıcı hastalıklar ve erken ölüm riskiyle karşı karşıya bırakıyor. Kirli su ve yetersiz arıtma işlemleri çocuklarda ishal dahil birçok hastalığa neden oluyor ve her iki dakikada bir, bir çocuk ölüyor yani dünya genelinde günde yaklaşık 900 çocuk, kirli sular yüzünden ölüyor.

BM Genel Kurulu’nun aldığı kararla 1993 yılından bu yana küresel ölçekte su ile ilgili konulardaki gelişmelere dikkat çekmek, insanların temiz ve güvenilir suya erişimi konusunda farkındalık yaratmak amacıyla kutlanan 22 Mart Dünya Su Günü için bu yılın teması “Su ve İstihdam” olarak belirlenmişti.

Ambalajlı Su Üreticileri Derneği (SUDER) Başkanı İsmail Özdemir, Türkiye ambalajlı su sektörünün 11 bini doğrudan, 85 bini dolaylı olmak üzere toplam 96 bin çalışanı ve 10,98 milyar litre üretimi ile yerelde istihdama katkı sağlayan sektörlerin başında geldiğini bildirmişti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.