AramaArama
Gıda Hattı

Avrupa’nın en iyi baristası Türkiye’den...

7 Ekim 2015, 14:04
Paylaş
Avrupa’nın en iyi baristası Türkiye’den...

Starbucks Türkiye baristası Gürkan Kumak, Starbucks’ın EMEA bölgesindeki 21 ülkedeki baristalar arasında düzenlediği yarışmada birinciliği kazandı. Kumak, Londra’da yapılan finalde; Bar Becerileri, Kahve Tadımı ve İmza İçeceği etaplarında en yüksek puanları alarak birinci oldu.

Gürkan KumakFoodinlife’ın haberine göre, Türkiye Barista Şampiyonası’na katılan 423 partner arasından birinci olarak Türkiye’yi Londra’daki finalde temsil etmeye hak kazanan Gürkan Kumak, Starbucks’ın EMEA bölgesinde düzenlediği Barista Şampiyonası’nda Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki 21 ülkenin en iyi baristalarıyla yarıştı.

Her ülkenin en iyi baristasının yarıştığı organizasyonda Türkiye’yi temsil eden ve yarışmada ilk dörde girmeyi başaran Kumak, finalde ise Bar Becerileri, Kahve Tadımı ve İmza İçeceği etaplarında en yüksek puanları alarak Avrupa’nın en iyi baristası seçildi.

Salepten esinlenip Spiced Latte’yi yarattı

Gürkan Kumak’ın, İmza İçecek kategorisinde milli içeceğimiz salepten esinlenerek oluşturduğu Spiced Latte, tüm kategori içerisinde en çok beğeni toplayan içecek oldu. Gürkan, babaannesinin çocukluğunda hazırladığı salepten esinlenerek yarattığı içeceğini anılarıyla birlikte jüriye sundu.

Finalistlerin rastgele seçilen bir Starbucks çekirdek kahvesini kullanarak kahve tadımı yaptıkları etapta da Kumak, kendi kişisel kahve yolculuğunun hikayesiyle de seyirciyi etkiledi ve en yüksek skoru alan 4 barista arasından sıyrılarak ‘EMEA Barista Şampiyonu’ oldu.

Baristalarıyla gurur duyduklarını belirten Starbucks EMEA Başkanı Kris Engskov, “Starbucks Barista Şampiyonası’nda onların kişisel hikayelerini dinlemek ve yeteneklerini bizzat izleme fırsatı bulmak, bize büyük mutluluk verdi. Türkiye’den gelen Gürkan Kumak, bu şampiyonanın kazananı olarak, yaptığı sanata olan tutkusunu herkese karşı kanıtladı ve Starbucks'ı farklı kılan yüksek kalitede bir kahve deneyimini yarattığı özel karışıma taşımayı başardı” şeklinde konuştu.

Yarışma boyunca her ülkeden partnerler sosyal medya hesapları üzerinden adaylarına destek vermeye devam etti. Yarışma alanında kurulan özel ekrandan canlı olarak yayınlanan destek mesajları arasında Starbucks Türkiye partnerlerinin yoğun ve yaratıcı paylaşımları yarışma boyunca tüm katılımcıların ve jürinin dikkat çekti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.