Gıda Hattı

Avrupa’nın 2016 gündeminde bitkisel sağlık beyanları ve besin profilleri de var

3 Kasım 2015, 09:06
Paylaş
Avrupa’nın 2016 gündeminde bitkisel sağlık beyanları ve besin profilleri de var

Bitkisel sağlık beyanları ve besin profilleri, Avrupa Komisyonu’nun önümüzdeki yıl için belirlediği öncelikler listesindeki 23 girişim arasında yer alıyor.

market-alisveris-3-17-102015Avrupa Komisyonu, 2016 yılı için çalışma programını belirledi. Sağlık beyanları, besin profili ve genel gıda mevzuatı, Komisyon’un gelecek yıl ele alacağı 10 politik öncelik ve 23 önemli girişimden oluşan listeye girdi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’ın “daha az, daha iyi yap” isteği doğrultusunda çalışma programı için önerilen 70 girişim, Komisyon tarafından azaltıldı.

Çalışma programına ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Komisyon’un artık daha farklı çalıştığını ve çalışma programının yalnızca bir sonraki yıl gerçekçi bir şekilde ele alınabilecek konuları kapsayabileceğini söyledi.

AB’de beslenme profillerinin 2009 yılına kadar, 2006 yılındaki beslenme ve sağlık beyanları yönetmeliği koşullarına göre oluşturulması bekleniyordu. Beslenme profillerinin firmaların sağlık beyanı yapabileceği gıdaların profilini sağlaması bekleniyordu. Ancak 6 yıl geçmesine rağmen profiller halen belirlenmedi. Tüketici grupları sağlıksız ürünler üzerindeki sağlık algılarının önlenmesi için beslenme profillerinin gerekli olduğunu söylüyor.

Beklemekte olan 2.000 bitkisel sağlık beyanı için olumsuz görüş veren Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (European Food Safety Authority, EFSA), sağlık yararlarını ispat için insan çalışmalarını şart koşuyor. Ancak bitkisel sağlık beyan dosyalarının çoğu, geleneksel kullanım kanıtlarına dayanıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.