AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Avrupalı peyniri 15 milyon TL yatırımla Türkiye’de üretti, rafa koydu!

Avrupalı peyniri 15 milyon TL yatırımla Türkiye’de üretti, rafa koydu!
25 Ekim 2019, 22:34

Ak Gıda, Lactalis grubunun peynir markalarından Président’i Türkiye’de üretmeye başladı. Proje için 15 milyon TL yatırımla özel bir üretim hattı kurulduğunu belirten Ak Gıda CEO’su Ali Sözen, “Yerli üretim Président peynirleri, Ekim ayıyla birlikte raflardaki yerini aldı. Avrupa tarzı peynir çeşitleriyle, yeni tüketim alışkanlıklarının keşfedilmesine öncülük etmeyi planlıyoruz” dedi.

1933 yılında kurulan Avrupa’nın peynir ustası Président, Türkiye pazarına girerek Ekim itibarıyla raflardaki yerini aldı. Ak Gıda tarafından Türkiye’de üretilerek pazara sunulan marka; ilk aşamada Kaşar, Cheddar ve Gouda olmak üzere 3 çeşit peynirini tüketicinin beğenisine sundu.

Ak Gıda, 85 yıllık peynir uzmanlığı ve dünya standartlarındaki üretim kalitesiyle önümüzdeki dönemde yeni ürünlerle Président markalı farklı peynir çeşitlerini de Türkiye pazarına sunmayı hedefliyor.

Özel üretim hattı kuruldu, 15 milyon liralık yatırım yapıldı

Bu proje için 2017 yılından bu yana çalıştıklarını belirten Ak Gıda CEO’su Ali Sözen, “Avrupa’nın en beğenilen peynir markalarından olan Président’i, 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda Türkiye’de üretmeyi başarmak bizim için çok değerli. Ağırlıklı olarak batı ülkelerinde üretilen Avrupa peynirlerinin; Türkiye’de de aynı lezzetle üretilebileceğini göstermesi ve Türk Süt Endüstrisinin geldiği gelişmişlik noktasını vurgulaması açısından da iyi bir örnek olacak. Yerli üretimle, Président ürünlerini pazara sunmak için özel bir üretim hattı kurduk, standardizasyon ve otomasyon tekniklerimizi bir adım öteye taşıdık. İlk aşamada tüm teknik altyapı ve lansman sürecine 15 milyon liralık bir yatırım gerçekleştirdik. 2 yıl boyunca verilen emekler sonunda Président markalı peynirler, Ekim ayı itibariyle tüm ulusal ve yerel market zincirlerinde yerini aldı” dedi.

Président peynirleri dünya genelinde 100 ülkede üretiliyor

Dünya genelinde 100 ülkede üretilen Président peynirlerinin, 160’dan fazla ülkede satışa sunulduğunu belirten Sözen, “Président dediğimizde, 85 yıllık bir deneyimden, peynir ustalığından ve dünya çapında kabul görerek beğenilen bir lezzetten bahsediyoruz. Lezzetini peynirin tam kalbinden alan, ustalıkla üretilen President çeşitleri çok özel tatlara sahip” dedi. Sözen, Avrupa lezzetleriyle eşdeğer ürün portföyünü; Türk tüketicinin damak tadını ve tercihlerini göz önünde bulundurarak, orta derecede aromatik ve belirli süre olgunlaştırılmış peynirlerden seçtiklerini de sözlerine ekledi.

“Türkiye’de peynir %92 oranında kahvaltıda tüketiliyor” diyen Sözen, şunları söyledi:

“Hedefimiz peyniri, kahvaltının ve tost yapmanın yanı sıra, gün içindeki diğer öğünlerde de tüketme alışkanlığını kazandırmak. Sağlıklı atıştırmalık olarak günün her saatinde tüketebileceğiniz Président peynirleri; sandviçlerinize ve yemeklerinize ekstra lezzet katarken, misafirlerinize özel sunumlarınızı da lezzetlendirecek.

Bu tip peynirler Türkiye’de ithal olarak mevcut. Fakat ithal olması nedeniyle nispeten fiyatı yüksek oluyor ve beğenilmesine rağmen tüketim kısıtlı kalıyordu. Üretim tesislerimizde, yerli üretimimiz ile ürünler çok daha ekonomik ve ulaşılabilir olacak.”

lactalis-logo-gidahatti

Président Peynirleri

1933 yılında Andre Besnier tarafından, Fransa’nın Laval kasabasında kurulan ve dünyanın öncü peynir üreticilerinden olan Président, Grup Lactalis bünyesinde faaliyet gösteriyor. 85 yılı aşkın ustalık ve gelenek, Président ürünlerinde buluşuyor.

Ak Gıda

1996 yılında kurulan Ak Gıda, 6 üretim tesisi ve günlük 5 bin ton süt işleme kapasitesiyle, Türkiye’nin süt ve süt ürünleri sektöründeki en büyük işletme olarak faaliyet gösteriyor. Şirketin UHT süt, yoğurt, beyaz ve kaşar peyniri üretimleri ile başlayan yolculuğu, bugün süzme peynirden kaymaklı tava yoğurduna, kefirden sütlü tatlılara kadar uzanan yaklaşık 330 ürün çeşidiyle devam ediyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.