Gıda Hattı

Avrupalı çiftçilere emisyon uyarısı

5 Kasım 2015, 14:55
Paylaş
Avrupalı çiftçilere emisyon uyarısı

Avrupa tarımının en önemli temsilcisi Copa-COGECA, amonyak emisyonlarını azaltmak için Avrupalı çiftçilerin ihtiyaç duyduğu hava kalitesi sorununun “hayvancılık sektörü için ciddi problemlere neden olduğunu” belirtti. Copa-COGECA, bu durumun, 2050 yılına kadar %60 oranında artması beklenen dünya gıda talebi için önemli olan gıda üretimini tehlikeye düşüreceğini de söyledi.

Avrupa Parlamentosu azot oksitler, partiküller ve kükürt dioksit dahil olmak üzere altı önemli kirletici maddenin emisyonunun daha dikkatli değerlendirilmesi için 28 Ekim Çarşamba günü oylama yaptı. Avrupa Parlamentosu Üyesi Julie Girling, hava kirliliğinin Avrupa Birliği’nde yılda yaklaşık 400.000 erken ölüme neden olduğunu ve planlarının 2030 yılına kadar hava kirliliği maliyetlerinde 40 milyar avro tasarruf etmek olduğunu söyledi.

Ancak çiftçilerin anlaşma kapsamında mutabık olduğu metan emisyonundaki istisnalar hariç yeni direktiflerini “cesaretsiz” olarak tanımlayan Avrupa Çevre Bürosu (EEB) gibi bazı çevre savunucuları için şu an alınan önlemler yeterli değil.

Avrupa Parlamentosu Üyeleri Komisyon tarafından kükürt dioksit, azot oksitler, metan dışı uçucu organik bileşikler, metan, amonyak ve ince parçacıklar için önerilen hedeflere 2020 ve 2030 yılına kadar ulaşmayı amaçladığını belirtti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.