Gıda Hattı

Avrupalı Tarsus'tan gönderilen siyah inciri yiyecek

13 Ağustos 2006, 16:30
Paylaş
Tarımsal üretim potansiyeli ile Avrupa ülkelerini besleyecek kapasitede bulunan Türkiye, yaş incir ihracatı ile de ön plana çıkmaya başladı. Avrupa'ya yaptığı incir ihracatını karşılayabilmek için Bursa siyahı incir çeşidini Tarsus'ta yetiştiren Alara tarım bu alanda başarıya ulaştı.

Tarsus'ta bulunan bahçede tarla günü düzenleyen Alara Tarımın Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Taner, 1984'de başladıkları meyve üretim ve ihracatında 40 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştıklarını söyledi. Bursa'da bulunan bahçede ürettikleri Bursa siyahı olarak bilinen inciri daha erken bir dönemde ihraç edebilmek için Tarsus ve Ceyhan'da 5 yıl önce bahçe tesisi yaptıklarını kaydeden Taner, "Şu anda Tarsus ve Ceyhan'da 500 dekar incir, nektarin, Japon eriği ve kiraz bahçemiz var. İncir bahçesinden elde ettiğimiz ürünlerin ihracatına başladık. Ancak 5 yıllık bir bahçe olduğu için üretim kapasitesinin yüzde 30'una ulaştık. 4 yıl sonra ürün verimi yüzde 100 olacak ve 10 bin tonluk üretim kapasitesine ulaşacağız. Böylece incir ihracatını 60 günden 100 güne yükselttik." dedi.

Taner, bundan sonraki hedeflerinin ihracat talebi doğrultusunda Trabzon hurması ve nar üretimini de artırmak olduğunun belirterek, fidan üretip çitçilere satacaklarını söyledi. Taner, bir milyar dolarlık üretim rakamına ulaşmayı hedeflediklerini kaydederek incir bahçesini yöre çiftçisiyle birlikte gezdi. Yavuz Taner, yöre çiftçisinin 100-200 dekar araziyi üzerinde bahçe tesisi yaptığında 3-5 yıl ürün alamayacağını düşünerek projeye cazip bakmadığını savunarak, "Bursa'da çiftçi 3-5 dekar üzerine bahçe tesisi yapıyor. Burada araziler çok büyük olduğu için çiftçi hemen para kazanacağı ürünü ekiyor. Bunun için parasal sorunu olan çiftçi büyük arazilerine bahçe tesisi yapmıyor."diye konuştu. Hazırlanan projeler ile çiftçinin ne kadar bahçeden ne kadar gelir elde edeceğinin belirlendiğini savunan Taner, çiftçinin pazar sorunun da bulunmadığını kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.