Gıda Hattı

Avrupalı işadamları GAP'ta 84 gıda fabrikası kuracak

22 Ocak 2007, 12:36
Paylaş

Gaziantep veya Şanlıurfa'da kurulması öngörülen GAP Tarım-Gıda Teknoparkı Üretim Kompleksi'nde 84 tane farklı fabrika yer alacak. Komplekste üretimin yanı sıra pazarlama da yapılacak. Avrupalı işadamları ve yatırımcılar, Türk ortaklarla işbirliğiyle Türkiye'nin güneydoğusundaki GAP bölgesinde, tarım ve gıda sektörü çerçevesinde büyük bir yatırım yapma hazırlığında. İtalya'da Avrupa Odalar Uzmanlar Birliği ile Türkiye Sivil Toplum Kuruluşları Platformu arasında “GAP Tarım-Gıda Teknoparkı Üretim Kompleksi” inşa projesi için çerçeve anlaşması imzalandı. Gaziantep veya Þanlıurfa'da kurulması öngörülen GAP Tarım-Gıda Teknoparkı Üretim Kompleksi'yle, GAP bölgesindeki geniş ve bakir alanlarda uygulanacak organik tarımla elde edilecek ürünler, başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya ihraç edilme olanağına kavuşmuş olacak.

Avrupa Odalar Uzmanlar Birliği (AOUB) ile Türkiye Sivil Toplum Kuruluşları (TSTK) Platformu arasında, GAP bölgesine yatırım yapılması konusunda mutabakat sağlandı. AOUB Başkanı Paolo Saba ile TSTK Platformu Başkanı Hasan Ekşi'nin imzaladıkları Çerçeve Anlaşması'na göre proje, hisselerin İtalya ağırlıklı Avrupalı şirketlerle Türk şirketler arasında yarı yarıya paylaşıldığı bir konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Merkezi Brüksel'de bulunan AOUB yetkilileri, GAP bölgesindeki proje için Avrupa Birliği'nden (AB) de finansman sağlanacağını belirttiler.

 

Türkiye arazi tahsis edecek

 

 

TSTK Platformu Başkanı Ekşi ise Türkiye'nin söz konusu projeyle ilgili arazi tahsisi yapacağını ve teşviklerden yararlanma olanağı sunacağını söyledi. Ekşi, "Proje, yüzde ellisi Türklerin, yüzde ellisi de Avrupalıların elinde olacak bir anonim şirket tarafından gerçekleştirilecek. Bu, halka da açık bir anonim şirket olacak” dedi.

 

Ekşi, GAP bölgesinin kalkınmasında ve ekonomisinde de bu projenin büyük bir rol oynayacağını belirterek “GAP bölgesinde organik tarımla üretilecek ürünlere, Avrupa ve dünya pazarlarına ulaşma yolu açılmış olacak. Bu sayede, bölgedeki geniş ve bakir alanlar da değerlendirilmiş olacak" diye konuştu.

 

Bunun kapsamlı bir proje olduğuna işaret eden Ekşi, “Teknopark kompleksinde, 84 tane farklı fabrika yer alacak. Sadece üretimle yetinmeyen, ürünlerin pazarlanmasının da mümkün olacağı bir kompleks yapılacak. Kompleksin içerisinde gıda borsası, oteller, fuar alanı, işadamlarına hitap eden ofisler, lüks oteller, rezidanslar, bankalar ve hastane de yer alacak” dedi.

 

AOUB Başkanı Saba ise bu tür projelerin gerçekleştirildikleri yöredeki halkın kalkınmasını da sağladığını belirtirken AOUB Genel Müdürü Andrea Giannetto ise GAP bölgesinde yetiştirilecek organik tarım ürünlerin uluslararası piyasada modern yöntemlerle pazarlanacağını ifade etti. Giannetto, proje için neden Türkiye'nin tercih edildiğine ilişkin soruya karşılık olarak, “Türkiye hem Akdeniz hem de eski Sovyet cumhuriyetlerinin bulunduğu geniş bölge açısından merkezi bir konumda yer alıyor” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.