Gıda Hattı

Avrupalı İçki Üreticileri 'Vergide Ayrımcılıkla' Suçladıkları Türkiye'yi DTÖ'ye Şikayet Edecek

1 Ağustos 2007, 18:19
Paylaş

Türkiye'den ispirtolu içki ithalatı için iki ayrı yetkili makamdan izin gerektiğini, üstelik ruhsat kurallarının önceden uyarıda bulunulmadan değiştirilebildiğini ifade eden İskoçya Viski Birliği (SWA) Avrupa İşleri Müdürü Nick Soper, bunun Avrupalı içki üreticilerin Türkiye pazarında eşit koşullarla rekabet fırsatını engellediğini iddia etti.

Soper, SWA'nın üye olduğu Avrupa İspirtolu İçkiler Örgütünün yaz tatili biter bitmez Türkiye'yi Avrupa Komisyonuna şikayet etmeye hazırlandığını, bunun da konunun Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) gündemine getirilmesinin ilk adımını oluşturacağını belirtti.

Avrupalı içki üreticilerin Türkiye'nin özellikle ithal rom ve viskilere rakıya uygulananın iki katı tüketim vergisi uygulamasından yakındığı biliniyor. Avrupalı içki üreticileri ispirtolu içki ithalatına benzer bir vergi rejimi uygulayan Hindistan'a karşı giriştikleri mücadelede başarılı olmuş ve konuyu DTÖ'ye götürerek bu ülkeyi şarap ve ispirtolu içki ithalatına yüksek vergi uygulamaktan vazgeçirmişlerdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.