Gıda Hattı

Avrupa’da korkutan tablo: Önlemler ardı ardına geliyor

12 Kasım 2021, 16:47
Paylaş
Avrupa’da korkutan tablo: Önlemler ardı ardına geliyor

Avrupa ülkelerinde artan vaka ve ölüm sayıları nedeniyle kısmi kapanma dahil yeni önlemler gündeme gelirken, kıtanın yeniden salgının merkezi olabileceği endişeleri arttı. Vaka sayılarının 4 haftada 4 kat arttığına dikkat çeken Almanya Sağlık Bakanı Spahn, “Durum ciddi. Herkesin bunu anlamasını tavsiye ediyorum” ifadesini kullandı.

Kış sezonu öncesi vaka sayılarındaki artış üzerine, Avrupa ülkeleri yeni önlemleri görüşüyor.

Avrupa’da aşılama hızı düştü, vakalar arttı

AB ülkeleri, İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç’in üyesi olduğu Avrupa Ekonomik Alanı nüfusunun yüzde 65’ine iki doz aşı yapılırken, son dönemde aşılama hızında da düşüş yaşanması, vaka sayılarında artış görülmesinin nedeni olarak kabul ediliyor.

Almanya, Fransa ve Hollanda’da rekor sayıda korona virüs vakası görülürken, bu durum hükümetlerin normale dönmek için vereceği mücadelenin artacağı anlamına geliyor. Hastaneye kaldırılma ve ölüm oranları bir yıl öncesine oranla daha az seviyede görülse de, vaka sayılarındaki korkutan artışların ardından hükümetler önlemleri yeniden gündemine aldı.

DSÖ: Avrupa ve Rusya’da vaka sayıları yüzde 7 arttı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 7 Kasım haftasında kaydedilen korona virüs salgınına ilişkin son raporu yayınladı. Avrupa ve Rusya’da vaka sayılarında yüzde 7 artışın görüldüğü rapora göre. diğer bölgelerde ciddi düşüşler gözlemlendi.

Benzer bir yükseliş, korona virüs kaynaklı can kayıplarında da kaydedildi. Raporda, ölüm oranının ise yüzde 10 artış gösterdiği bildirildi.

Almanya’da Noel pazarları kurulmuyor

Almanya’da bazı kentlerde Noel pazarlarının kurulması iptal edildi. 31 Ekim haftasında vaka sayılarında artış gözlenirken, vakaların büyük bir kısmını genç kesimin, hastaneye yatırılanların büyük bir kısmını da 60 yaş üzerindekilerin oluşturduğu aktarıldı. Hastaneye kaldırılan 60 yaş üzerindeki aşısız olanların oranının aşı olanlardan daha yüksek olduğu ifade ediliyor.

Hollanda’da artan vakalar kısmi kapanma getirdi!

Hollanda’da Covid-19 salgınında vaka sayısının artması hükümeti yeni önlemler almaya itti. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, kabine toplantısından sonra salgına yönelik alınan yeni tedbirleri açıkladı. Yeni önlemler kapsamında 3 haftalık kısmi kapanma, ayrıca bar ve restoranların da 3 hafta boyunca yerel saatle 20.00’da kapanması kararının alındığını belirten Rutte, spor etkinliklerinin seyircisiz oynanacağını söyledi. Halkı mümkün olduğunca evden çalışmaya çağıran Rutte, evlere en fazla 4 kişinin davet edilmesi sınırı getirildiğini ve zorunlu olmayan ihtiyaçlara yönelik dükkanların ise yerel saatle 18.00'da kapatılacağını ifade etti. "Neyse ki nüfusun büyük çoğunluğu tamamen aşılandı, aksi takdirde hastanelerdeki sıkıntı çok büyük olurdu" diyen Rutte, söz konusu tedbirlerin 3 Aralık'ta yeniden gözden geçirileceğini söyledi.

Hollanda’da etkinlikler için aşı olmuş olanların yanı sıra hastalığı atlatmış olanların da test yaptırmasını içeren 2G yaklaşımını uygulama ihtimalinin de gündemde olduğu belirtildi.

Avusturya’da iki doz aşı yaptırmayanlara sokağa çıkma yasağı

Salgının başından beri kaydedilen en yüksek vaka sayısına 11 bin 975 kişi ile ulaşılan Avusturya’da ise koronavirüse karşı iki doz aşı yaptırmayanlara sokağa çıkmaya yasağı uygulaması gündeme geldi.

Başbakan Alexander Schallenberg, ülke genelinde uygulanması düşünülen sokağa çıkma yasağının artık kaçınılmaz olduğunu belirterek, “İnsanların 3’te 2’si tereddüde düşenler yüzünden acı çekmemeli. Aşı olmayan kişiler evlerinden sadece işe gitmek, yemek almak ve egzersiz yapabilmek için çıkabilecek” ifadelerini kullandı.

Almanya Sağlık Bakanı: “Durum ciddi. Herkes anlamalı”

Salgında alarm zillerinin çaldığı ülkelerden Almanya'da günlük vaka sayılarının zirveyi görmesinin ardından Sağlık Bakanı Jens Spahn ve Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler, ortak basın toplantısı düzenledi.

“Covid-19 salgınındaki durum ciddi. Herkesin bunu anlamasını tavsiye ediyorum” ifadesini kullanan Spahn, Saksonya, Thüringen ve Bavyera eyaletlerinde yoğun bakım servislerinde koronavirüs nedeniyle diğer hastalara yer kalmadığını belirterek, “Önceliğimiz vakaların yükselişini düşürmek” dedi. Yoğun bakım ünitelerinde yüksek sayıda vaka bulunduğunu, aşılama oranının hala çok düşük olduğunu gördüklerini belirten Spahn, "Vaka sayıları 4 haftada 4 kat arttı" diye konuştu.

Etkinliklere 2G-Plus kuralı önerisi

Almanca’da aşılanmak, iyileşmek ve test yaptırmak kelimelerinin ilk harfleriyle simgelenen 3G kuralının (Geimpft, Genesen, Getestet) yeterli olmayacağını vurgulayan Bakan Spahn, yapılacak etkinliklerin de ihtiyaç olup olmadığının bir kez daha tartışma konusu olmasını istedi. Etkinliklerde 3G kontrolünün zor olduğunu belirten Spahn, 3G'nin işyerleri için gerekli olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Spahn, "Kitlesel olarak artan sayıda yeni vakalar göz önüne alındığında halka açık etkinliklere erişimi önemli ölçüde daha zor hale getirmek istiyoruz" diyerek, etkinliklerde 2G-Plus kuralının uygulanmasını istedi. 2G kuralı etkinlikler için, aşı olmuş olanların da, hastalığı atlatmış olanların da test yaptırmasını içeriyor. Spahn, "Bu zor ama atmamız gereken bir adım" diye konuştu.

Ücretsiz teste dönüş ve doktorlara aşı başına ödemelere zam

Hükümetin korona virüsle mücadelede aldığı yeni kararları açıklayan Spahn, önümüzdeki günlerde ücretsiz Covid-19 testi uygulamasına geri dönüleceğini duyurdu. Doktorların yaptıkları aşı başına aldıkları ücretin arttırılacağını kaydeden Spahn, her aşı için ödenen 20 Euro'nun 28 Euro'ya çıkarılacağını, hafta sonları ise 36 Euro ödeneceğini aktardı. Bakan Spahn, federal eyaletlerdeki aşı merkezlerinin Nisan ortasına kadar federal hükümet tarafından yarı yarıya finanse edileceğini kaydetti.

Avusturya “yüksek riskli bölge” ilan edilecek

Avusturya'nın da yüksek riskli bölge ilan edileceği bilgisini paylaşan Sağlık Bakanı Spahn, "Aşılanmamış veya test yaptırmamış olanlar döndükten sonra karantinaya alınacak. Bu dinamiği kırmak için her şeyi yapmak zorundayız. Aksi takdirde tüm ülke için acı bir Aralık olacak" ifadelerini kullandı.

Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler ise şu anda yoğun bakım ünitesinde 2 bin 800'ün üzerinde korona hastası bulunduğunu hatırlatarak, belirli büyük etkinliklerin iptal edilmesini önerdi. Wieler, "Delta mutasyonunun daha bulaşıcı olduğunu biliyoruz. Bazı etkinlikleri iptal etmek en iyisi" dedi. Wieler bir gazetecinin "Yeni yıl kutlamasına katılacak mısınız" sorusuna ise "Yılbaşı partisine gitmeyeceğim" yanıtını verdi.

Almanya'da son 24 saatte 48 bin 640 yeni vaka

Robert Koch Enstitüsü (RKI) verilerine göre ülkede son 24 saatte 48 bin 640 yeni vaka tespit edilirken, toplam vaka sayısı 4 milyon 942 bin 890'a yükseldi. Son 24 saatte 191 kişinin virüse yenik düştüğü ülkede toplam can kaybı sayısı da 97 bin 389'a ulaştı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.