Gıda Hattı

Avrupa’da domuz gribi endişesi

1 Ağustos 2015, 14:56
Paylaş
Avrupa’da domuz gribi endişesi

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE), Afrika’daki domuz gribi salgınının Avrupa’ya sıçramasından endişe edildiğini açıkladı. 

OIE Genel Müdürü Dr. Bernard Vallat, Afrika domuz gribinin (African Swine Fever, ASF) dünyada etkili bir şekilde kontrol edildiği konusunda emin olunamadığını belirterek, aşı ve tedavinin olmamasıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

ASF’yi kontrol etmenin çok zor olduğunu, salgından etkilenen Afrika ülkelerinin ölü hayvanlar için tazminat ödeyecek bütçesi olmaması nedeniyle çiftçilerin şüpheli vakaları saklama eğiliminde olabileceğini belirten Vallat, hastalığın Baltık ülkelerinden Avrupa’daki diğer devletlere yayılması yönünde çok önemli bir risk bulunduğunun altını çizdi.

OIE’nin açıklamasına göre, son dönemde dünyanın farklı bölgelerinden gelen ASF bildirimlerinin en yenisi Zimbabve’den geldi. Salgın görülen bölge karantinaya alınarak, domuzların giriş ve çıkışı önlendi.

Bu yıl Cabo Verde, Çad, Fildişi Sahili, Estonya, Letonya, Litvanya, Nijerya, Polonya, Rusya, Ukrayna ve son olarak da Zimbabve’de rastlanan ASF’nin en yaygın görüldüğü bölge, çok sayıda yaban domuzunun yaşadığı Baltık ülkeleri. Salgından en fazla etkilenen Letonya’da 414, Estonya’da 128, Rusya’da 110 ve Litvanya’da 104 vaka belirlendi.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi EFSA, ASF konusunda bağımsız olarak uygulanan farklı önlemlerin genel olarak etkisiz kaldığını, buna karşın hedefli avlanma, doğadaki karkasların uzaklaştırılması ve yaban domuzlarının beslenmesini katı bir şekilde yasaklama gibi bazı önlemlerin aynı anda uygulanmasının üyeler için en iyi yol olduğunu açıklamıştı.

Afrika domuz gribi (ASF); domuz, afrika domuzu ve yaban domuzlarında görülen kanamalı ve oldukça bulaşıcı bir hastalık. Hastalığa yakalanan hayvan 2 ile 10 gün arası bir sürede ölüyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.