Gıda Hattı

Avrupa’da Covid-19 tedavisi için ilk kez 2 ilaca onay verildi

12 Kasım 2021, 00:50
Paylaş
Avrupa’da Covid-19 tedavisi için ilk kez 2 ilaca onay verildi

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Covid-19 tedavisi için monoklonal antikor ilacı olan Ronapreve ve Regkirona adlı 2 yeni ilacın kullanımına onay verdiğini duyurdu.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından yapılan yazılı açıklamada, EMA’nın İnsan Kullanımı için Tıbbi Ürünler Komitesi'nin (CHMP) Covid-19 tedavisi için monoklonal antikor ilacı olan Ronapreve ve Regkirona ilaçlarının kullanımına onay verdiği kaydedildi. Açıklamada, monoklonal antikor ilaçlarına ilk kez onay verildiği belirtilerek, "Ronapreve ve Regkirona, Covid-19 için olumlu görüş alan ilk monoklonal antikor ilaçları" ifadeleri kullanıldı.

avrupa-ilac-kurumu-ema-gidahatti

Kimler için kullanılabilecek?

EMA, İsviçreli Roche Register GmbH şirketi tarafından geliştirilen Ronapreve'nin, ek oksijen gerektirmeyen ve hastalıklarının şiddetli hale gelme riski yüksek olan, en az 40 kilo ağırlığında ve 12 yaşından büyük kişilere Covid-19 tedavisi için kullanılmasını tavsiye etti.

Güney Koreli Celltrion Healthcare Macaristan Kft firması tarafından geliştirilen Regkirona'nın ise, ilaca ek oksijen gerektirmeyen ve hastalıklarının şiddetli hale gelme riski yüksek olan Covid-19 hastası yetişkinlerin tedavisi için kullanılması tavsiye edildi.

EMA, her iki ilaca ilişkin tavsiyelerini yasallaşması için Avrupa Komisyonu'na gönderecek.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.