Gıda Hattı

Avrupa’da COVID-19 salgınında ikinci dalga endişesi!

27 Ağustos 2020, 08:53
Paylaş
Avrupa’da COVID-19 salgınında ikinci dalga endişesi!

Avrupa'da yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınında artan vaka sayıları, ikinci dalga endişesini giderek artırıyor. Fransa'da Covid-19 vaka sayısında son 3 ayın rekoru kırılırken, Almanya’nın ardından Belçika da Paris’i riskli bölge ilan etti. İspanya'da da son 24 saatte 3 bin 594 vaka tespit edildi.

Fransa Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde son 24 saatte 5 bin 429 Covid-19 vakası tespit edildiği bildirildi.

Fransa’da son 3 ayın rekor vaka sayısı

Bu sayının salgında son 3 ayda en yüksek günlük vaka sayısı olduğuna dikkat çekilirken, toplam vaka sayısının 253 bin 587’ye ulaştığı ifade edildi. Son 24 saatte hayatını kaybedenlerin ve hastanede tedavi edilenlerin sayısı ise paylaşılmadı.

Fransa Başbakanı Jean Castex salgındaki bilançoya yönelik yaptığı açıklamada, "Devletin her şeye yetişebileceğini hiç düşünmedim. Devletin sorumluluk payı var ama herkesin salgına karşı mücadelede kendini sorumlu hissetmesi gerekiyor" dedi.

Belçika, Paris'i riskli bölge ilan etti

Fransa'daki vaka sayısında yaşanan artış, komşu ülkeleri tedirgin etti. Son bir haftadır 4 bin 500'den fazla günlük vaka ile karşı karşıya kalan Fransa'da başkent Paris'teki vaka yoğunluğu Belçika'yı harekete geçirdi. Belçika Dışişleri Bakanlığı, tarafından yapılan açıklamada, Paris'in riskli bölge olarak ilan edildiği duyuruldu.

Vatandaşlarına Paris'e seyahat etmeme uyarısını yapan Belçika Dışişleri Bakanlığı, ülkeye dönüşte Covid-19 testi yaptırmayı kabul etmeyenlerin Paris’e gidişine izin verilmeyeceğini bildirdi.

Öte yandan Belçika Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü Sciensano'nun verilerine göre ülkedeki pozitif vakaların yüzde 22’sinin tatilden dönenlerde tespit edildiği, riskli bölge ilan edilen yerlere tatile gidenlerin yalnızca yüzde 40’ının test yaptırmayı kabul ettiği belirtildi.

Kısa süre önce Almanya da, Paris ile Fransa’nın güney bölgelerini riskli bölge ilan etmiş ve seyahat uyarısı yapmıştı.

İspanya'da ikinci dalga endişesi giderek artıyor

İspanya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde son 24 saatte 3 bin 594 kişinin korona virüs testlerinin pozitif sonuç verdiği ve 47 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Ülkede son verilerle birlikte toplam vaka sayısı 419 bin 849’e, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 28 bin 971’e ulaştı.

İspanya’da 21 Temmuz'da karantina önlemlerinin gevşetilmesinden önceki 7 günde toplam bin 668 vaka ve 27 ölüm kaydedilmişti. Son 7 günde ise toplam 41 bin 287 pozitif vaka ve 129 ölüm gerçekleştiği aktarıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan veriler bir kez daha İspanya’da salgından en çok etkilenen bölgenin Madrid olduğunu gösterdi. Madrid'de son 24 saatte bin 513 vaka tespit edildiği ifade edildi. Madrid Bölge Başkanı Isabel Diaz Ayuso, karantina uygulanmayacağını ancak yeni bir alarm durumuna geçilebileceğini belirtti.

Öte yandan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez yaptığı açıklamada, tehdit edici bir şekilde yeniden yükselen ikinci bir dalga ile karşı karşıya olduklarını ifade etmişti.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.