AramaArama
Gıda Hattı

Avrupa ülkelerinin şekerli içecek karnesi belli oldu

27 Temmuz 2021, 12:14
Paylaş
Avrupa ülkelerinin şekerli içecek karnesi belli oldu
Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre, nüfusuna göre şekerli içecek tüketimi oranı en yüksek ülke Belçika...

Avrupa İstatistik Ofisi (EUROSTAT) verilerine göre, nüfusuna göre şekerli içecek tüketimi oranı en yüksek ülke Belçika iken, onu Malta ve Almanya izliyor. Şekerli içeceklerin en büyük tüketicisi ise gençler…

Medya takip kurumu Ajans Press’in, Avrupa İstatistik Ofisi (EUROSTAT) verilerinden elde ettiği bilgilere göre, şekerle tatlandırılmış alkolsüz içeceklerin Avrupa’da içilme oranları belli oldu.

Erkekler daha çok şekerli içecek tüketiyor

Şekerli içeceklerin nüfuslarına oranla en fazla tüketildiği ilk 10 ülke sırasıyla; Belçika, Malta, Almanya, Macaristan, Polonya, Bulgaristan, Çekya, Hırvatistan, Kıbrıs ve Fransa oldu. Şekerli içecek tüketimi oranının en düşük olduğu ülke ise Estonya.

Avrupa’da şekerli içecek tüketiminin yaş gruplarına göre dağılımında, en büyük payın yüzde 14 ile 15-24 yaş arasında, en düşük payın ise 65 ile 74 yaş arasında olduğu belirlendi. 2019 yılında AB’de 15 yaş ve üzeri kişilerin yüzde 9’unun her gün şekerli içecekler tükettiği gözlendi.

Cinsiyet bakımından ise şekerli meşrubatların günlük tüketiminin erkeklerde daha yaygın olduğu görüldü. Erkeklerin yüzde 12’si kadınların ise yüzde 7’si, bu içeceklerden günlük olarak tüketiyor.

Medyada sağlık, obezite, diyabet ve şeker haberleri

Sağlık ile alakalı basına yansıyan haber sayılarını da inceleyen Ajans Press’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre, bu yıl sağlık ile alakalı basına 373 bin 579 haber yansıdığı tespit edildi. Obezite ile ilgili çıkan haber sayısı 8 bin 325 olurken, diyabet ve şeker başlıkları altında 15 bin 643 haber yansıması görüldü. Haber içerikleri, doktor röportajları ve sağlık dergilerinde ağırlıklı olarak yer aldı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.