AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Avrupa Tüketici Örgütü'nden akrilamid uyarısı

Avrupa Tüketici Örgütü'nden akrilamid uyarısı
5 Mart 2019, 22:40

Avrupa'da tüketicilerin sesi olan sivil toplum kuruluşu Avrupa Tüketici Örgütü (BEUC), 10 ülkeden üyelerinin katkısı ile yaptığı akrilamid araştırmasının sonuçlarını Avrupa Komisyonu Gıda ve Yem Güvenliği ile İnovasyon Direktörü Sabine Juelicher'e yazdığı bir mektupla kamuoyuna duyurdu.

BEUC bünyesinde yer alan 10 tüketici örgütü, 2018 yılı sonbaharında Avrupa çapında aldıkları gıda örneklerini akredite laboratuvarlarda incelettiler. Başta patates cipsi, sebze cipsleri, kızarmış patates, bebek bisküvileri, bisküvi ve gofretler ile kahvaltılık gevrekleri içeren 532 gıda örneğinde kanserojen olduğu bilinen akrilamid maddesinin miktarına bakıldı.

Risk grubunda olan birçok gıdanın kanunlarla belirlenen sınırlar içerisinde kaldığı görülürken, bisküvi ve gofretlerin üçte birinin sınırların üzerinde olduğu tespit edildi. BEUC bu ürünlerin özellikle 3 yaşın altındaki çocuklar tarafından sıklıkla tüketildiğine vurgu yaparak, bu ürün kategorisinde daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi.

"Bisküviler çocuklara pazarlanmasa bile onlar tüketiyor"

Mektupta, bu kategoride bulunan bazı ürünlerin özellikle çizgi film karakterleri ve maskotlar yoluyla çocuklara pazarlandığı ifade edildi. Bu şekilde pazarlanmayan ürünlerin de ebeveynler tarafından çocuklarına verildiği belirtilen yazıda, bisküvi ve gofret kategorisi altında incelenen 44 ürünün özellikle 3 yaş ve altı çocuklarca tüketildiği ifade edildi.

Normal bisküvilerde kıstas alınacak akrilamid miktarı 350 µg/kg, bebek bisküvilerinde ise 150 µg/kg şeklinde belirlenmiş durumda. Bu nedenle normal bisküvilerin bebekler tarafından tüketilmesinin risk oluşturabileceği belirtildi. Yukarıda sözü edilen ve 3 yaşın altındaki çocuklarca tüketildiği tespit edilen 44 ürünün yaklaşık üçte ikisi, bebek bisküvileri için belirlenen sınırın üzerine geçmiş durumda.

Yazıda benzer bir durumun krakerler için de geçerli olduğu söyleniyor. Tuzlu çubuk gibi krakerlerin çocuklara pazarlandığı, aileleri tarafından bebeklere yedirildiği, mesajda yer alan ifadeler arasında.

"Kıstas alınan akrilamid değerlerinin aşağı çekilmesi gerekiyor"

Diğer bir sorun da sebze cipsleri kategorisinde. Bu kategoride yapılan 27 analizde ortalama akrilamid içeriğinin 1121 µg/kg olduğu, medyan değerin ise 830 µg/kg olduğu belirtilirken bu değerin test edilen patates cipslerinde bulunan medyan değerin neredeyse 2 katı olduğu vurgulandı. Patates cipsleri için kıstas alınacak bir değer belirlenmiş olması nedeniyle üreticiler bu konuda girişimde bulunabiliyor. Sebze cipsleri konusunda ise henüz kıstas alınacak bir değer belirlenmediği için bu ürünlerde değerlendirme yapmanın da imkanı olmuyor.

Avrupa Tüketici Örgütü BEUC mesajında bazı önerilerde de bulunuyor. Buna göre kıstas alınacak değerler çok müsamahalı ve düşürülmeleri gerekiyor. Bunun yanında bisküvilerde akrilamid düzeyinin acilen düşürülmesi gerekiyor. BEUC sebze cipsleri ve diğer eksik kategoriler için de kıstas alınacak değerlerin belirlenmesi gerektiğini vurgularken; üreticileri bağlayıcı değerler ortaya koyulmasının tüketicilerin korunması için en uygun yol olduğunun da altını çiziyor.

Tüketici örgütü akrilamid mevzuatının gözden geçirilmesini; akrilamid oluşumunun önlenmesi için bilimsel araştırmalara ağırlık verilmesini ve akrilamid alımının azaltılabilmesi için kamunun bilgilendirilmesine yönelik kampanyalar yapılmasını da öneriyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.