AramaArama
Gıda Hattı

Avrupa sanayinde otomasyon etkisi!

16 Eylül 2018, 15:57
Paylaş
Avrupa sanayinde otomasyon etkisi!

AB imalat sanayisinin geleceğini konu alan bir rapora göre; genel olarak otomasyon, dijital kontrollü ekipmanların daha yoğun kullanımı ve kalite standartlarının artan önemi sonucunda üretimdeki fiziksel görevler azalıyor. Buna karşılık işçilerin üstlenmesi gereken entelektüel görevlerin ağırlığı artıyor.

Avrupa’da Üretimin Geleceği (Future of Manufacturing in Europe) Projesi kapsamında yeni bir araştırma raporu yayınlandı.

Almanya, İtalya, İsveç ve Birleşik Krallık’taki beş imalat alanında 20 örnek çalışmayı kapsayan araştırma; araba montajı, et ve et ürünleri işleme, paketleme, kimyasal ürün tesisleri, makine operatörleri ve denetim mühendislerini alanlarını içeriyor.

Üretimde fiziksel görevler azalıyor

Rapora göre otomasyon, dijital kontrollü ekipmanların daha yoğun kullanımı ve kalite standartlarının artan önemi nedeniyle üretimdeki fiziksel görevler giderek azalıyor. Buna karşılık işçilerin üstlenmesi gereken entelektüel görevlerin ağırlığı artıyor.

Araştırma raporu, teknoloji, piyasa değişimleri, politika ve yasal mevzuat ile birlikte görev ve mesleklerin uğradığı son değişimlerin detaylı bir analizini sunuyor ve bu değişimlerin görev profilleri, iş kalitesi ve endüstri ilişkileri üzerindeki etkileri tartışıyor.

Araştırmaya göre konu alınan her sektör, dijitalleşme ve otomasyondan farklı seviyelerde etkileniyor ve bu değişim işyeri riskleri, iş-yaşam dengesi, endüstri ilişkileri ve ücretler gibi konularda önemli sonuçlar doğuruyor.

gida-sanayi-teknoloji-gidahatti

Finansal danışmanlık hizmetlerinde otomasyon etkisi

Sermaye piyasalarına ilişkin olarak Avrupa düzeyinde faaliyet gösteren üç denetim makamı Avrupa Bankacılık Makamı, Avrupa Menkul Kıymet Piyasaları Kurumu ile Avrupa Sigorta ve Mesleki Emeklilik Otoritesi ise finansal danışmanlık hizmetlerinde otomasyon süreçlerine ilişkin izleme raporunu yayımladı.

Finansal danışmanlık hizmetlerinde otomasyonun giderek arttığını, fakat ilgili firma ve müşterilerinin toplam sayısının hala oldukça sınırlı olduğunu gösteren raporda, önceden belirlenmiş olan riskler gerçekleşmediği ve otomasyona geçiş hızının sınırlı kalması da göz önünde bulundurulduğunda, bu alanda acil bir işleme gerek olmadığı belirtildi.

euro-2-gidahatti

Finansal teknoloji alanında faaliyet gösteren “FinTech” firmalarının doğrudan sunmayıp, yerleşik finansal aracılar aracılığıyla ortak hizmetler olarak sunduğu otomatik hizmetlerin yanı sıra “Büyük Veri” kullanımı, sohbet botları ve daha geniş bir ürün yelpazesi gibi bazı yeni uygulamaların da ortaya çıktığına yer verilen raporda, söz konusu uygulamaların kullanımı arttıkça ihtiyaç ortaya çıkması halinde yeni bir değerlendirme yapılacağı da kaydedildi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.