AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Avrupa Parlamentosu Türkiye raporunu kabul etti

Avrupa Parlamentosu Türkiye raporunu kabul etti
14 Nisan 2016, 15:57

Avrupa Parlamentosu'nun yıllık olağan Türkiye raporu bugün Fransa'nın Strasbourg kentindeki oylamada kabul edildi. Raporda, Türkiye'de ifade ve medya özgürlüğü, Kürt sorunu, Güneydoğu’daki gelişmeler, Türkiye ile AB arasında sığınmacılar konusunda varılan anlaşma ve Kıbrıs sorunu işleniyor.

Türkiye'de “demokrasi ve hukuk devletinin gerilediğine” işaret edilen raporda, medya özgürlüğü alanında yaşanan gelişmeler “kaygı verici” diye tanımlanıyor. Türkiye’de yolsuzlukla mücadeleye öncelik verilmesi, terörle mücadele alanındaki yasal mevzuatın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarıyla uyumlu hâle getirilmesi talep ediliyor.

avrupa-parlamentosu-2-gidahatti

“Türkiye’nin terörle mücadelede orantılı olması gerekiyor”

Güneydoğu’daki gelişmelerin “kaygı verici” olarak değerlendirildiği raporda, Türkiye'nin terörle mücadele hakkının meşru olduğu belirtilirken,  bu mücadelenin insan hakları ve hukuk devletine saygı çerçevesinde yapılması ve orantılı olması gerektiğine dikkat çekiliyor.

avrupa-parlamentosu-4-gidahatti

PKK’ya barışçıl ve yasal yolları kullanma çağrısı

Raporda, PKK'nın AB'nin terör örgütleri listesinde olduğunun altı çizilirken, yeniden şiddete başvurması ise kınandı. PKK’ya “silah bırakma, terörist taktiklerden vazgeçme ve taleplerini ifade etmek için barışçıl ve yasal yolları kullanma” çağrısında bulunuluyor.  Yargı bağımsızlığı, insan haklarına saygı gibi konularda Kopenhag kriterlerinden uzaklaştığının belirtildiği raporda, akademisyenlerin tutuklanması ve kadına şiddet gibi güncel konularda yerini aldı.

avrupa-parlamentosu-gidahatti

“Bugüne kadarki en sert ilerleme raporu"

Rapor Avrupa'da, "bugüne kadarki en sert ilerleme raporu" olarak nitelendirilirken, bu yıl ki raporun da geçmiş yıllarda olduğu gibi Türkiye tarafından AP’ye iade edilme olasılığı oldukça yüksek olduğu yorumlarına neden oldu.

Rapor iade edilebilir

Resmi temaslar için Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan ve oylama öncesinde konuşan AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır,  raporun iade edilebileceği sinyalini verdi ve ekledi: "AP raporu her yıl çıkar. Aslında bu komisyonun aday ülkeler ve Türkiye ile ilgili yayınladığı raporlarla ilgili AP’nin görüşünü yansıtır. AB Komisyonu’nun ilerleme raporlarında olmayan unsurların buraya girmesi tabiatıyla doğru olmaz. Geçtiğimiz yıl, eğer Parlamento’nun Türkiye raporunda bizim kabul edemeyeceğimiz unsurlar olursa bu raporu geçersiz addedeceğimizi, geri göndereceğimizi belirtmiştik”

Volkan Bozkır, Avrupa Parlamentosu'nda,  oylanan Türkiye'nin Avrupa Birliği 2015 İlerleme Raporu'na ilişkin, "Maalesef bu seneki raporun şu anki taslağında, yine 1915 olaylarını sözde soykırım olarak gören ifade yer alıyor.” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.