Gıda Hattı

Avrupa'nın en büyük 500'ü arasına 12 Türk şirketi girdi

2 Temmuz 2008, 10:21
Paylaş

Financial Times gazetesinin bu yıl 12'incisini hazırladığı "Dünyanın en büyük 500 şirketi" listesinde yer alamayan Türk şirketleri, listenin Avrupa 500 sıralamasına girmeyi başardı. 12 Türk şirketi Avrupa'nın en iyi 500 şirketi arasında gösterildi.

Toplam piyasa değeri 101 milyar dolar olarak gösterilen 12 Türk şirketinin arasında en iyi dereceyi 178'inci sırada gösterilen Turkcell aldı. Şirket ayrıca bir önceki yılki sırasına kıyasla 98 basamak birden yükselerek en hızlı yükselen 26 Avrupalı şirketten biri olarak da gösterildi. Sıralamada; Akbank 241'inci olurken Enka 270, İş Bankası 291, Garanti Bankası 304, Halk Bankası 371, Yapı Kredi Bankası 417, Erdemir 424, Sabancı 440, Tüpraş 442, Finansbank 463 ve Koç Holding 493'üncü olarak gösteriliyor.

Krizin kaymağını yiyen kazandı

Dünyanın en büyük şirketleri ise son bir yıldır ABD'nin yaşadığı krizde spekülatörlerin de ilgisiyle krizin kaymağını yiyen petrol ve doğalgaz şirketleri oldu. ABD'li petrol devi Exxon dünyanın, Rusya'nın doğalgaz tekeli Gazprom ise Avrupa'nın en büyüğü oldu. Geçen yılki listede üst sıralarda yer alan bankacılık sektörü ise ABD'de yaşanan kriz sonrası yerini petrolcülere kaptırdı. Şu ana kadar 380 milyar dolar zarar yazan Wall Street bankaları eskisi gibi dünyanın en büyük şirketleri listesinin en parlak isimleri arasında gösterilmedi. Hatta listenin bir dönemler demişrbaşı olan 11 banka bu sene en iyi 500 sıralamasında yer alamadı. Buna karşılık 5 petrol şirketi de FT'nin en iyi 500 listesinde ilk kez bu sene yer almayı başardı. Petrol şirketleri arasında hala üstünlü ABD'li şirketlerde. ABD'li petrol devleri dışında en fazla atak yapan petrol şirketleri Çin'den çıktı. Geçen sene 8 Çinli petrol şirketi listeye girerken bu sene bu sayı 25'e fırladı.

İkinci en büyük Çin'den

Ocak-Mart dönemi FT 500 listesine göre dünyanın en büyük 500 şirketi sıralamasında ABD'li petrol devi ExxonMobile 452 milyar dolarlık piyasa değeriyle ilk basamakta yer aldı. İkinci sırada ise dünya ekonomisinin hızla yükselen yıldızı Çin'in en büyük petrol şirketi olan Petro China bulunuyor. Çinli şirketin piyasa değeri ise 423 milyar dolar olarak belirlendi. Dünyanın en büyük üçüncü şirketi ise 369 milyar dolarlık piyasa değeriyle ABD'li sanayi devi General Electric oldu. Rusya'nın gaz ve petrol şirketi Gazprom ise 299 milyar dolarlık piyasa değeriyle Avrupa'nın en değerli şirketi oldu. İkinci sırada ise petrol sektörünün önde gelen şirketlerinden Royal Dutch Shell yer aldı. 220 milyar dolar piyasa değerine sahip İngiliz-Hollanda ortaklığını üçüncü basamakta bulunan İsviçreli gıda devi Nestle izledi. Nestle'nin piyasa değeri ise 197 milyar dolar. Piyasa değerine göre hazırlanan sıralamada petrol şirketleri bankacılığı geride bıraktı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.