Gıda Hattı

Avrupa'nın 6. Büyük Ekonomisiyiz

5 Temmuz 2007, 13:46
Paylaş

5. Dünya Odalar Kongresi dün İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda başladı. İki yıl önceki Dünya Odalar Kongresi’nin evsahipliğini üstlenen Güney Afrika’dan Duban Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Prens Sifiso Zulu, bu yıl ana teması “Gelişme İçin İşbirliği” olarak belirlenen 5. Dünya Odalar Kongresi’nin ev sahipliğini TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na devretti.

Kongreye, 118 ülkeden 1600 işadamı gelirken, katılımcıların üçte ikisi ilk defa kongreye katıldı. Dünya Odalar Federasyonu (WCF) Başkanı Rona Yırcalı'nın kongre açılışında "Dünya Odalar Kongresi'ne ilk defa katılanlar ayağa kalksın" anonsu sonrası salondakilerin üçte ikisinin ayağa kalktığı görüldü. İşadamları , rekor katılımı Türkiye'nin cazibe merkezi olduğunun göstergesi olarak yorumladı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünya çapında 12 bin odayı ulusal ve uluslararası sektör kuruluşlarının başkan ve yardımcılarını İstanbul'da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, kongre için gelenlerin fırsat buldukça İstanbul'un eşsiz güzelliği ve tarihi dokusunu keşfetme imkanı bulmalarını diledi. Katılımcı işadamlarına Türkiye ekonomisi ile ilgili bilgiler de veren Erdoğan, 2006 yılı sonu itibariyle Türkiye'nin gayrisafi mili hasılasının 400 milyar dolar olduğunu vurgulayarak, bu boyutuyla Türkiye'nin Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olma özelliğini taşıdığını belirtti.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında , işadamlarına “Türkiye’ye destek olun” çağrısında bulundu. Hisarcıklıoğlu, “Liberal bir kur politikasına sahip olan ülkemiz sadece 2006'da 20 milyar dolar doğrudan yabancı yatırımı cezbetmiştir. 2013 Mersin Akdeniz Oyunları adaylığı ve 2015 İzmir Expo adaylığı için desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

ICC Başkanı Marcus Wallenberg ise, Türkiye’nin son yıllarda gösterdiği ekonomik performansın çok etkileyici olduğunu vurguladı. Türkiye’nin dünya ile daha geniş bir ekonomik entegrasyon için büyük çaba gösterdiğini, bu çabanın ICC tarafından takdirle karşılandığını ve desteklendiğini belirten Wallenberg, “Türkiye’nin sıcak evsahipliğinden bu kadar etkileneceğimizi bilmiyordum. Sayın Yırcalı ve Sayın Hisarcıklıoğlu”na teşekkür ediyorum” dedi. KOBİ’lerin ekonomilerin can damarı olduğunu ve dünyanın her yerinde desteklenmesi ve geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Wallenberg, “Küresel ekonominin geleceği, KOBİ’lerin nasıl gelişeceğine bağlı” dedi. ICC ve WCF’nin 12 bin odanın oluşturduğu benzersiz bir küresel platform olduğunu kaydeden Wallenberg, “Dünya Odalar Kongresi’ni bir marka haline getirmek istiyoruz” dedi.

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç da ekonominin iyi gittiğini, dolayısıyla herkesin memnun olduğunu bildirdi. 5. Dünya Odalar Kongresi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koç, toplantının çok güzel başladığını belirterek, Başbakan Erdoğan'ın da toplantıya katılmış olmasının fevkalade isabetli olduğunu söyledi.

Kongre 6 Temmuz’da sona erecek. Kongrenin yanı sıra sergi için ülke standları da kurulmuş durumda. En çok ilgi çeken stand, 6. Kongreye ev sahipliği yapacak olan Malezya’nın standı oldu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.