AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Avrupa Komisyonu Hardalda Stevia Kullanımını Onayladı

Avrupa Komisyonu Hardalda Stevia Kullanımını Onayladı
1 Nisan 2016, 17:22

Avrupa Komisyonu’nun hardalda stevia kullanılmasına onay vermesi üreticiler tarafından sevinçle karşılanırken bu gelişmenin yeni ürünlerin geliştirilmesine olanak vereceği belirtildi.

Hardal üretiminde stevia kullanılabilmesi konusundaki başvuru 2015 yılı Ocak ayında yapılmıştı. Yönetmelikte yapılan değişiklikte, genel olarak stevia adı altında toplanan steviol glikozitlerin şimdiye kadar üretimdketcap-gidahattie kullanılandan farklı bir tatlandırıcı olması sebebiyle ürün çeşitliliğini artıracağı, bunun yanında da ürüne farklı bir aroma vereceği ifade edildi.

Culinaria Europe memnun

Avrupa’nın çorba ve et suları yanında mayonez, hardal gibi sos üreticilerini de temsil eden sivil toplum örgütü Culinaria Europe bünyesindeki gıda kanunları uzmanı Markus Weck FoodNavigator sitesine verdiği röportajda hardal üreticilerinin ürün geliştirme adına yeni bir seçenek elde etmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Weck hardalın tüketicilerin şeker tüketimine büyük bir katkısı olmadığını, yine de üreticilerin Hollanda’nın öncülük ettiği Gıdaların İyileştirilmesi Yönünde Eylem Planı’nın (Roadmap for Action on Food Product Improvement) ve dışarıdan eklenen şekerler konusundaki tartışmaların farkında olduğunu belirtti.

Ancak tat konusunda halen sıkıntılar barındıran stevianın önde gelen markalarda yaygınlaşması için erken olduğu düşünülüyor. Avrupa’da E960 olarak kodlanan ilk olarak 2010 yılında EFSA’nın onayladığı steviol glikozitler Stevia gida-haberleri_EFSA-bebek-formulleri-taslagini-goruse-actirebaudiana bitkisinin yapraklarından elde ediliyor. EFSA değerlendirmesinde bu tatlandırıcının kabul edilebilir günlük alım miktarı vücut ağırlığı bakımından kilogram başına 4 mg olarak geçiyor.

Stevianın hardalda kullanım miktarının düşük olması yanında hardalın da düşük miktarlarda tüketilen bir gıda olması, bu konuda güvenlik endişesi duyulmamasını ve Avrupa Komisyonu’nun bu tatlandırıcının hardalda kullanımına EFSA’dan yeni bir değerlendirme talep etmeden onay vermesini sağladı.

Yönetmelik Avrupa Birliği resmi gazetesinde yayınlanmasından 20 gün sonra yürürlüğe girecek.

Hardal nedir?

Hardal, tarımı yapılan en eski bitkilerden. Eski Yunanlılar ve Romalılar tarafından tohumları ezilerek macun haline getirilen ve gıdaları tatlandırmak için kullanılan hardalın öğütülmüş hali aynı zamanda fermente olmamış üzüm suyuna aroma vermek için de kullanılmaktaydı. Avrupa’da Fransız “moutarde de Bourgogne” ve Alman “Düsseldorfer Senf” halen coğrafi işaret koruması statüsünde yer alan hardal türleridir.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.