AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Avrupa Komisyonu gıda kalitesi çifte standardı için karar verdi: Sorun politik

Avrupa Komisyonu gıda kalitesi çifte standardı için karar verdi: Sorun politik
10 Haziran 2018, 17:00

Avrupa Komisyonu’nun bilgi ve bilim merkezi olan Ortak Araştırma Merkezi, gıda kalitesi çifte standardı ile ilgili kararını verdi ve verilerin toplanmasını istedi.

Gıda kalitesi çifte standardı sorunu nasıl başladı?

Daha önce, Orta ve Doğu Avrupa’daki bazı ülkelerin yaptığı incelemeler sonucunda; bazı çok uluslu gıda firmalarının yeni AB üyesi ülkelerde daha düşük kaliteye sahip bileşenler kullanarak ürün yaptığı, ancak bu ürünleri Batı Avrupa’dakiyle aynı marka ve ambalajla sattığı belirlenmişti.

Geçtiğimiz yıl 13 Eylül’de, Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker,  Birliğin Durumu konuşmasında “Avrupa’nın bazı bölgelerinde ambalaj ve markası aynı olmasına karşın diğer ülkelerdekine kıyasla daha düşük kalitede gıda satılmasını kabul etmiyorum.” demişti.

Avrupa Komisyonu 11 Nisan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, birlik sınırları içerisinde gıda kalitesi çifte standardını yasakladığını duyurmuştu. Bu karar, Orta ve Doğu Avrupa üye ülkelerinden gelen şikayet ve baskılar sonrasında alınmıştı.

Ortak Araştırma Merkezi ne zaman devreye girdi?

Mart ayında ise Komisyon; Gıda Kalitesi ve Sahteciliği Bilgi Merkezi’ni kurmuş ve akabinde çifte kalite konusunda bilimsel bir temel oluşturması için Ortak Araştırma Merkezi’ne görev verilmişti.

Merkezin görevleri arasında, medya izleme yoluyla gıda sahteciliği için bilgi ve erken uyarı sisteminin kurulması da vardı. Merkezden aynı zamanda gıda kalitesi sorunu için bir metodoloji geliştirmesi de istenmişti.

avrupa-birligi-ab-gidahatti

Fazlasıyla politik bir sorun

Ortak Araştırma Merkezi’nde sağlık, tüketiciler ve referans maddeler direktörü olan Elke Anklam; sorunun politik bir yapısı olduğunu ve mevcut ortamda gıda kalitesinin takibi için kanıtlara dayalı bir metodoloji geliştirilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Anklam, “Bu, oldukça politik bir sorun ve çözülmesi gerekiyor. Bizim ilk sırada gelen önceliklerimiz arasında,” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.