Gıda Hattı

Avrupa Kardiyoloji Derneği’nden trans yağ çağrısı

15 Temmuz 2015, 17:44
Paylaş
Avrupa Kardiyoloji Derneği’nden trans yağ çağrısı

Dernek, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA’nın trans yağlar konusundaki kararının ardından, AB’nin trans yağlar konusunda ABD’yi takip etmesini istedi.

FDA, ABD gıda arzından yapay trans yağları kaldırmak amacıyla geçtiğimiz ay kısmen hidrojenize yağların GRAS (genel olarak güvenli kabul edilir) statüsünü iptal emişti.

Bitkisel yağlara hidrojen eklenerek üretilen kısmen hidrojenize yağların özelliği oda sıcaklığında katı halde olmaları, bu sayede ürünlerin raf ömrünü ve işleme sırasındaki dayanıklılığını artırmaları. Ancak bu işlem sırasında kalp hastalıkları riskini artırdığı kanıtlanan trans yağlar da oluşuyor.

85 binden fazla kardiyoloğu çatısı altında birleştiren Avrupa Kardiyoloji Derneği ECS, FDA’nın kararını memnuniyetle karşıladı ve Avrupa’daki kanun yapıcıların da “bu önemli sağlık konusuna yönelik AB çapında mevzuat oluşturması” konusunda çağrı yaptı. ECS’den yapılan basın açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Trans yağ asitlerinin kalp damar sağlığına etkileri, bunların alımını sınırlayan farklı müdahalelerin sonuçları ve Avrupa çapında farklı tüketim miktarları ile ilgili varılan sonuçlar göz önüne alındığında ECS, tüm AB vatandaşlarının trans yağ asitleri tüketiminin etkin olarak azaltılması için uygun müdahalelerin yapılması gerektiğine inanıyor.”

Trans yağlar konusundaki endişeler, Batı Avrupa’daki üreticilerin gönüllü olarak azaltmaya gitmeleri ile sonuçlanmış olsa da Doğu Avrupa’da üretilen ürünlerde halen yüksek miktarda trans yağ kullanılıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.