Gıda Hattı

Avrupa İlaç Ajansı’ndan 3. Doza onay çıktı!

6 Ekim 2021, 09:05
Paylaş
Avrupa İlaç Ajansı’ndan 3. Doza onay çıktı!

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Pfizer-BioNTech ile Moderna Covid-19 aşılarının 3. doz kullanımına onay verdi.

EMA tarafından düzenlenen basın toplantısında, Pfizer-BioNTech ile Moderna aşılarının 3. dozunun, bağışıklık sistemi ciddi şekilde zayıflamış olan kişilere verilebileceği açıklandı.

Güçlendirici dozlar ile antikor üretiminin arttığı gözlendi

Bağışıklık sistemi zayıflamış olan 12 yaş ve üzeri hastalarda güçlendirici aşıların 2. dozdan en az 28 gün sonra uygulanabileceğini bildiren Ajansın Biyolojik Sağlık Tedavileri ve Aşı Strateji Başkanı Marco Cavaleri, yapılan çalışmalarda bağışıklık sistemi zayıflamış hastalara güçlendirici dozların uygulanması ile bu kişilerde antikor üretiminin arttığının gözlendiğini söyledi.

Cavaleri, bu hastalarda antikor üretme kabiliyetinin Covid-19'a karşı koruma sağladığına dair doğrudan bir kanıt bulunmamasına rağmen, ekstra dozun en azından bazı hastalarda korumayı arttıracağını söyledi.

18-55 yaş arası yetişkinlere 2. dozdan 6 ay sonra uygulanabilecek

Bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişiler ile normal bağışıklık sistemine sahip olan kişiler için takviye dozları arasında ayırım yapmanın önemli olduğunu vurgulayan Cavaleri, 18-55 yaş arası kişiler için ikinci dozdan en az 6 ay sonra güçlendirici dozların uygulanabileceğini belirtti. Cavaleri, ek dozdan sonra nadir görülen yan etki riski bulunmadığını söyledi, her iki aşının ürün bilgilerinin 3. doz tavsiyesini içerecek şekilde güncelleneceğini aktardı.

Ulusal düzeyde halk sağlığı kurumlarının ortaya çıkan etkililik ve güvenlik verilerini dikkate alarak destekleyici dozların kullanımına ilişkin resmi tavsiyeleri yayınlayabileceğini dile getiren Mario Cavaleri, Ajansın salgın sırasında halkı korumak için ulusal makamlar ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) ile yakın bir şekilde çalışmaya devam edeceğini de kaydetti.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.