Gıda Hattı

Avrupa'da Yüksek Gıda Ve Enerji Fiyatları, Enflasyonu Arttırıyor

11 Mart 2008, 17:47
Paylaş

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri, yüksek gıda ve enerji fiyatlarının enflasyon tehlikesi yarattığı uyarısında bulundular.

ECB Başkanı Jean-Claude Trichet, Paris'te Fransa Merkez Bankası'ndaki toplantıda yaptığı konuşmada, Avrupa'da enflasyonu yüzde 3.2 gibi rekor seviyeye iten gıda fiyatlarının artmasından, yükselen piyasalarda karşılanamayan talebin sorumlu olduğunu söyledi.Trichet, "Son zamanlarda gıda dahil mal fiyatlarındaki yükseliş, bize küreselleşmenin dünya enflasyonunda yukarı yönlü risklere sebep olacağını da hatırlatıyor" dedi.

Fransa Merkez Bankası Başkanı Christian Noyer de, yüksek mal fiyatlarının uzun dönemli bir eğilim olduğunu söyledi. Noyer, "Yükselen piyasa ekonomilerindeki büyüme, mantıklı olarak enflasyonda güçlü ve kalıcı etkisi olan doğal kaynaklar, gıda ve enerjide talebin artmasına yol açıyor" diye konuştu.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Axel Weber de, Oslo'da Norveç Merkez Bankası'ndaki konferansta, "Mevcut enflasyon görünümü ve orta dönemde yukarı yönlü riskler bizim asıl kaygımız" dedi.

Tahvil piyasalarının, yatırımcıların uzun dönemli enflasyon beklentilerinin yükseldiğini gösterdiğini ifade eden Weber, avro bölgesinde geçen yılın son 3 ayında başlayan büyümedeki yavaşlaman ın sürdüğünün görüldüğünü, ancak ekonomik hareketliliğin kendi uzun d önemli eğilimine dönmeye başlaması gerektiğini söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.