AramaArama
Gıda Hattı

Avrupa Birliği’nin ağacı Türkiye’den!

11 Temmuz 2019, 16:18
Paylaş
Avrupa Birliği’nin ağacı Türkiye’den!

Doğrudan 78 bin, dolaylı yoldan 500 bin kişinin istihdam edildiği süs bitkileri sektörü, yeni pazarları hedefliyor. Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Başkanı Ahmet Dündar, sektörün geçen yıl AB ülkelerine ihracatını yüzde 33 artırdığını belirterek, “2018’de toplam ağaç ve çalı ihracatımızın yüzde 45’ini AB ülkelerine gerçekleştirdik” dedi.

2018 yılını 71,2 milyon dolar ihracatla kapatarak yaklaşık 10 milyon dolar cari fazla veren, 2019’un ilk dört ayında ise ithalatını yüzde 45 azaltan Türk Süs Bitkileri Sektörü, yeni pazarlara girmeyi hedefliyor.

İhracat artıyor, ithalat azalıyor!

Daralan ithalat pazarının yerli bitki kullanımı ile tamamlanması ve ihracatın artırılması yönünde çalıştıklarını belirten Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar, “Hem iç hem de dış pazardaki daralmayı önlemek için ihracat öncelikli olmakla beraber, belediyelerin bütçe kısıtları sebebiyle, yurt içindeki daralan pazar için de yeni satış kanallarına ihtiyacımız var” dedi.

AB’nin ağacı Türkiye’den!

130 milyon dolarlık dış ticaret hacmine sahip Türk Süs Bitkileri Sektörünün, geçen yıl Avrupa Birliği ülkelerine olan ihracatını yüzde 33 artırdığı bilgisini paylaşan SÜSBİR Başkanı Dündar, “2018’de toplam ağaç ve çalı ihracatımızın %45’ini AB ülkelerine gerçekleştirdik. Satışlarda Hollanda, Almanya ve İtalya öne çıktı” dedi. Dündar, bu yıl Kasım ayındaki Uluslararası Flower Show İstanbul buluşmasının, bölge ülkelerine yönelik ticarete çok önemli katkı sağlayacağını da vurguladı.

Süs bitkileri sektörü, kadın istihdamıyla öne çıkıyor

Süs bitkileri sektörünün emek yoğun bir alan olduğunu vurgulayan Ahmet Dündar, “Tarımın diğer alt kollarına göre işgücü ihtiyacı daha fazla. Sektördeki genel kabul, seralar için dekara 3 kişi, açık alanda ise dekara 1 kişi olarak hesaplanmakta. Teknoloji yoğun olarak kullanılsa dahi sektörün her zaman işgücü potansiyeli yüksek. Özellikle kadın istihdamının yoğun olduğu bir alan. Hesaplarımıza göre sektörümüzdeki doğrudan istihdam 78 bin civarındayken, dolaylı istihdam 500 bine yaklaştı” diye konuştu.

İstanbul, Kasım’da çiçek açacak!

Tarsus Turkey tarafından SÜSBİR işbirliği ile Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan Eurasia Plant Fair / Flower Show İstanbul 2019, uluslararası süs bitkileri ve peyzaj sektörüne 11’inci kez ev sahipliği yapacak.

14-16 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Flower Show İstanbul 2019, ihracata dayalı büyümeye odaklanan sektöre, alternatif pazarlar ve yeni ticaret kanalları açacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.