AramaArama
Gıda Hattı

Avrasya Bölgesi buğday ve un üretiminde söz Türkiye’nin!

11 Mart 2019, 15:16
Paylaş
Avrasya Bölgesi buğday ve un üretiminde söz Türkiye’nin!

Son 6 yıldır un ihracatında dünya şampiyonu olan Türkiye, hububat değirmencilik sektörünün dünyadaki en büyük sivil toplum kuruluşu 122 yıllık Uluslararası Operasyonel Değirmenciler Birliği’nin (IAOM) Avrasya Bölgesi İcra Direktörlüğünü üstlendi. Bu görevi un sektörünün kapasite olarak yüzde 90’ını temsil eden Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) yürütecek.

Merkezi ABD Kansas’ta bulunan, 1876 yılında kurulan Uluslararası Operasyonel Değirmenciler Birliği (IAOM), hububat değirmencilik sektörünün en büyük sivil toplum kuruluşu olarak biliniyor. Hububat değirmencilik endüstrisindeki eğitim ve öğretim olanaklarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürüten tahıl değirmencileri ve ticaret temsilcilerinden oluşan uluslararası kuruluş, ABD içinde 10 ve global ölçekte 4 direktörlük olmak üzere 14 bölgede faaliyet gösteriyor.

IAOM Avrasya Bölge Direktörlüğü Türkiye'de 

Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinde, tahıl öğütme, tohum işleme ve un sektörü uzmanları için etkinlikler düzenleyen ve değirmencilik sektörü uzmanlarını bir araya getiren IAOM’un 32 ülkeden oluşan Avrasya Yönetim Konsey Başkanlığı ve İcra Direktörlüğü’nü Türkiye yürütecek. Türkiye adına başkanlık görevini ise un sektörünün kapasite olarak yüzde 90’ını temsil eden Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) üstlenecek.

Konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan TUSAF ve  IAOM Avrasya Yönetim Konsey Başkanı Eren Günhan Ulusoy, dünyanın en büyük buğday üreticisi ve un ihracatçısı ülkelerini barındıran Avrasya’nın yönetiminin, Türkiye için büyük bir önem taşıdığına dikkat çekti.

Buğday ve un üretiminde söz Türkiye’nin!

Böylece kökleri 12 bin yıl önce Göbeklitepe’ye dayanan buğdayın anavatanı Türkiye’nin, dünya buğday üretiminin yüzde 30’unu ve dünya un ihracatının yüzde 55’ini temsil edeceğini belirten Ulusoy, şunları söyledi:

“Yapılan araştırmalar sonucunda, buğday 12 bin yıllık bir bitki olup. kökleri Göbeklitepe’ye dayanmaktadır. Medeniyetin ilk başladığı yer olarak kabul edilen Göbeklitepe, aynı zamanda buğdayın da anavatanıdır.

Dünyada 220 milyon hektar ile ekim alanı en geniş tahıl ürünü olan ve 30 bin çeşidi olan buğdayın anavatanı Türkiye, IAOM Avrasya Yönetim Konsey Başkanlığı ve İcra Direktörlüğü göreviyle kendine yeni bir misyon daha edinmiştir.

Türkiye, un ihracat şampiyonu!

Yaklaşık 6 yıldır dünyanın un ihracat şampiyonu olan ve dünya un ihracatının yüzde 30’unu tek başına yapan Türkiye, 730 milyon tonluk (2018) dünya buğday üretiminin yüzde 30’unu ve 12 milyon ton dünya un ihracatının yüzde 55’ini gerçekleştiren 32 ülkeden oluşan Avrasya bölgesini yönetecek. Bir başka ifadeyle 180 milyar dolar büyüklüğe sahip buğday piyasasının 55 milyar dolarını, yine 5 milyar dolarlık un piyasasının 2,5 milyar dolarını Türkiye kontrol edecek.

Uzun zamandır çalışmalarda bulunduğumuz başkanlık görevinin, Türkiye’nin en büyük federasyonlarından biri olan ve un sektörünün kapasite olarak yüzde 90’ını temsil eden TUSAF koordinasyonunda Türkiye’ye verilmesi, federasyonumuzun da başarısını taçlandırmıştır. 19 milyon ton (2018) ile dünya buğday üretiminde ilk 10 ülke arasında yer alan, dünyanın 6 yıldır un ihracat şampiyonu ve değirmen makineleri ihracatında dünya 2. olan Türkiye, Avrasya Bölge Direktörlüğü ile köklerinden aldığı güçle, buğday ve un piyasalarının geleceğine yön verecek.”

Buğday piyasalarının kalbi Avrasya’da atıyor

Türkiye’nin IAOM Bölgesel Direktörlüğü’nü üstleneceği Avrasya Bölgesi, toplam nüfusları 2 milyarı aşan ve toplam 7.1 trilyon dolar ekonomik büyüklüğü bulunan 32 ülkeden oluşuyor. Bölgedeki 32 ülke; Türkiye, Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Moldova, Makedonya, Bosna Hersek, Romanya, Polonya, Bulgaristan, Slovakya, Sırbistan, Hırvatistan, Karadağ, Macaristan, Arnavutluk, Kosova, Letonya, Estonya, Litvanya, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Moğolistan, Afganistan, Pakistan ve Hindistan.

Avrasya Bölgesi, aynı zamanda dünya buğday üretiminin ve un ihracatının en büyük oyuncularına ev sahipliği yapıyor. 71,6 milyon ton buğday üretimiyle ile dünyanın en büyük 5 buğday üreticisinden biri olan Rusya, tek başına dünya buğday üretiminin yüzde 10’unu, Avrasya bölgesinin ise yüzde 30’unu temsil ediyor. 32 ülke içerisinde; 25 milyon ton buğday üretimiyle Ukrayna, 16 milyon ton üretimiyle Kazakistan, 19 milyon ton üretimiyle Türkiye yer alıyor.

TUSAF Başkanı Eren Günhan Ulusal, “2018 yılı itibariyle dünyada 730 milyon ton buğday üretilmekte ve 740 milyon ton tüketilmektedir. Son 15 yıllık projeksiyona baktığımız zaman dünya buğday ihracatı yüzde 50 artmıştır. Rusya, Kazakistan ve Ukrayna dünya buğday ihracatını yüzde 730 artırırken, bu 3 ülkenin dünya buğday ihracatındaki payı yüzde 31 olmuştur. 71.6 milyon ton ile dünyanın en büyük 5 buğday üreticisinden biri olan Rusya, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine ihracatını yüzde 60 artırırken, ABD’nin ihracatı ise yüzde 30 azalmıştır” dedi. Avrasya ülkelerinin ileriki dönemde buğday üretimindeki gücünü daha da artıracağını sözlerine ekleyen Ulusoy, Avrasya Bölge Direktörlüğünün, Latin Amerika, Orta Doğu ve Afrika ve Güney Doğu Asya direktörlüklerinden daha güçlü bir konumda olduğunu söyledi.

Un ihracatının yüzde 55’ini temsil ediyor

Rusya Federasyonu, Kazakistan, Ukrayna ve Türkiye gibi dünya un ve değirmencilik sektörlerinin yükselen yıldızı ülkeleri sınırları içerisinde barındıran Avrasya bölgesi, dünya buğday ve un ticaretinde son yıllarda kendisine önemli bir yer edinmiş durumda. 12 milyon tonluk dünya un ihracatının yüzde 55’i bölgede gerçekleşiyor. Dünyanın 6 yıldır un ihracat şampiyonu olan Türkiye, 2018 yılında 3.5 milyon ton un ihracatı ile dünya un ihracatının yüzde 30’unu tek başına gerçekleştiriyor. Diğer bir Avrasya ülkesi olan Kazakistan ise 2.3 milyon ton ile dünyanın en büyük 2. un ihracatçısı.

IAOM Avrasya Çalıştayı

Avrasya Bölge Direktörlüğü ile Türkiye’nin TUSAF üzerinden Pakistan, Rusya ve Macaristan gibi un ihracatının yeni gelişmekte olduğu Avrasya ülkelerinin buğday üretiminin ve un sanayisinin gelişmesine yönelik eğitimler düzenleyeceğini belirten Eren Günhan Ulusoy, “IAOM Avrasya Çalıştay’ının ilkini, 23-25 Nisan tarihlerinde ‘Değirmenci Profesyonelleri Buluşuyor’ temasıyla Antalya’da gerçekleştireceğiz. IAOM Başkanı ve İcra Başkan Yardımcısının da bulunacağı çalıştayda un sanayisinin gelişimine yönelik hem akademisyenler hem de STK başkanlarıyla paneller düzenleyeceğiz. Akabinde 25-28 Nisan tarihlerinde düzenleyeceğimiz dünyada kendi sektöründeki en büyük 10 kongreden biri olan TUSAF 15.Uluslararası Kongre ve Sergisi’nde de dünyada ve Türkiye’de buğdayın üretim alanının nasıl arttırılabileceği, dekar başından alınan verimin artırılması gibi konu başlıkları üzerinde duracağız” diye konuştu.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF)

Sektöre yön vermek, sorunların tespit edilip ortadan kaldırılması için çaba göstermek, yenilikçi, katılımcı, paylaşımcı, girişimci, yaratıcı ve ekip çalışmasına önem veren bir sektör kültürü oluşturmak amacıyla 2004 yılında kurulan Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Yönetim Kurulu Başkanlığını Eren Günhan Ulusoy yürütüyor.

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği, Ege Bölgesi Un Sanayicileri Derneği, Marmara Un Sanayicileri Derneği, Anadolu Un Sanayicileri Derneği, Çukurova Un Sanayicileri Derneği, Orta Anadolu Un Sanayicileri Derneği, Karadeniz Un Sanayicileri Derneği, Dicle Un Sanayicileri Derneği ve Doğu Anadolu Un Sanayicileri Derneği’nin üyesi olduğu Federasyon, 9 dernek ve 446 üyeden oluşuyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.