AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı sektörü buluşturdu

Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı sektörü buluşturdu
26 Ekim 2017, 15:55

Türkiye ekonomisinin en önemli taşlarından biri olan ambalaj ve gıda teknolojileri sanayinin küresel pazarlardaki gücünü artırmak için 23 yıldır düzenlenen Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, ambalaj sektörü firmalarını sektör profesyonelleri ile bir araya getirdi. Fuar kapsamında İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından alım heyeti organizasyonu gerçekleştirildi.

REED TÜYAP ve Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) işbirliğiyle düzenlen Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı; ambalaj ürünlerinden ambalaj makinelerine, gıda işleme ekipmanlarından ambalaj baskı teknolojilerine kadar tüm ihtiyaçlara yönelik çözümleri bir araya getiriyor. Son teknoloji kullanarak geliştirilen inovasyon harikası ürünlere ev sahipliği yapan fuarın açılışında; sektör profesyonellerinin yanı sıra katılımcı firmalar da yer aldı.

avrasya-ambalaj-istanbul-fuari-2017-acilis-gidahattiKonuk ülke Fas

Ambalaj sektörünün tüm yeniliklerini bir araya getiren fuar, Almanya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Fransa, Irak, İngiltere, İran, İsrail, İtalya, Libya, Lübnan, Makedonya, Mısır, Tunus, Rusya, Ürdün ve Yunanistan başta olmak üzere 1000’in üzerinde alım heyetini profesyonellerle buluştururken, fuarın bu yılki konuk ülkesi ise Fas oldu.

Türkiye ambalaj ürün ve makine – ambalaj baskı – gıda işlem ve içecek dolum başta olmak üzere gıda ve gıda dışı tüm sektörlere hizmet veren tüm firmaların yeni pazarlara ulaşmasında önemli bir köprü olan fuar, sektöründe yoğun olarak tercih edilen ambalaj ürünlerini de takipçilerinin beğenisine sunuluyor.

avrasya-ambalaj-istanbul-fuari-2017-stant-gidahattiFood Safety

Avrasya Ambalaj Fuarı ile eş zamanlı gerçekleşen Food-Tech Eurasia, Uluslararası Gıda ve İçecek Teknolojileri Fuarı kapsamında ise Sweettech, Çikolata, Şekerleme, Bisküvi, Kuruyemiş ve Pastacılık Teknolojileri Makine ve Ekipmanları Özel Bölümü, Dairytech Süt ve Süt Ürünleri Teknolojileri Özel Bölümü, Cold Chain Soğuk Zincir, Depolama Sistemleri, Soğutma, Havalandırma ve Lojistik Özel Bölümü katılımcıların ve ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. 2017 yılında ilk defa ziyaretçilerini ağırlayan Food Safety Gıda Güvenliği, Hijyen ve Kalite Kontrol Teknolojileri Özel Bölümü de meraklılarını ağırlıyor.

avrasya-ambalaj-istanbul-fuari-2017-alim-heyeti-gidahattiİKMİB alım heyeti organizasyonu

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), Ekonomi Bakanlığı desteğiyle fuar kapsamında gerçekleştirilen alım heyeti organizasyonunda yedi ülkeden satın almacıları ihracatçılar ile buluşturdu.

Mısır, Hollanda, Azerbaycan, Bulgaristan, Tunus, Ürdün ve Kosova’dan 20 şirketin katılımıyla düzenlenen organizasyonda, yabancı şirket temsilcileri Türk ambalaj sektörünün önde gelen firmalarının yöneticileriyle ihracatta yeni fırsatlar ve olası işbirliklerinin görüşüldüğü ikili iş görüşmelerinde bulundu. Bu yılki yurt dışı alım heyeti görüşmelerinde ambalaj sektörüne yönelik olarak özellikle makine, hammadde ve etiketleme malzemeleri ihtiyaçlarını Türkiye’den karşılamak isteyen yabancı firmalar yer aldı. Yabancı firmaların Türk ihracatçılarıyla yeni iş birlikleri kurulması amaçlanan organizasyonda ambalaj sektörünün ihracattaki yükselişini sürdürmesine yönelik önemli adımlar atıldı.

avrasya-ambalaj-istanbul-fuari-2017-ikmib-gidahatti“Ambalaj sanayi hızlı gelişen bir sektör”

Ülkemizde ambalaj sanayinin hızlı gelişen bir sektör olduğunu belirten İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, ambalaj ihracatının her yıl artış gösterdiğini vurguladı. Akyüz, şunları kaydetti:

“Dünya ambalaj sektörünün büyüklüğü 670 milyar dolara ulaşmış durumda. Türkiye ambalaj sektörünün büyüklüğü ise 16 milyar dolar ve Türkiye bu rakamla Avrupa üçüncüsü. Ambalaj sektörü ihracat açısından da önemli bir potansiyel içeriyor. Bu yılın ilk 8 ayında toplam 2,7 milyar dolar ambalaj ihracatı gerçekleştirildi. Bu dönemde en çok ambalaj ihracatı yapılan ülkeler Almanya, Irak, İngiltere, İsrail, İran, Fransa, İtalya, Hollanda ve ABD olarak sıralanıyor.

Türk ambalaj sanayi ürünleri ihracatı 2016 yılında 1,9 milyon ton ambalaj ihracatı gerçekleştirdi ve 3,8 milyar dolarlık ihracat geliri elde etti. Ambalaj türüne göre ihracat rakamlarına baktığımızda sırasıyla plastik ambalajlar, kağıt/karton ambalajlar ve metal ambalajların yer aldığını görüyoruz. Sektörün 2023 yılı hedefi 30 milyar dolarlık büyüklük ve 10 milyar dolarlık ihracata ulaşmak.

İKMİB olarak, Ekonomi Bakanlığı’mızın desteğiyle gerçekleştirdiğimiz alım heyeti organizasyonumuzun ambalaj sektöründeki firmalarımıza yeni işbirliği fırsatları yaratarak yeni pazarlar konusunda ihracata katkı sağlayacağını umuyoruz. Alım heyeti organizasyonu ile destek verdiğimiz Avrasya Ambalaj İstanbul 2017 fuarını düzenleyen Ambalaj Sanayicileri Derneği’ne de (ASD) başarılı organizasyonları nedeni ile teşekkür ediyorum.”

Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, 28 Ekim Cumartesi gününe kadar ziyaretçilere açık olacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.