AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, bu yılı rekorla kapattı!

Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, bu yılı rekorla kapattı!
2 Kasım 2017, 13:10

Ambalaj sanayinin Avrasya’daki en büyük buluşma platformu olan Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, bu yıl bir rekora imza atarak, 108 ülkeden 59.326 sektör temsilcisini aynı çatı altında buluşturdu. 

Ambalaj ürünlerinden ambalaj makinelerine, gıda işleme ekipmanlarından ambalaj baskı teknolojilerine ve tamamlayıcı ambalaj ürünlerine kadar tüm ihtiyaçlara yönelik çözümleri bir araya getiren Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, 43 ülkeden 1.122 firma ve firma temsilcisini buluşturdu.

avrasya-ambalaj-fuari-2017-gidahatti2016 yılına göre yüzde 7 büyüme yakalayan fuar, bu yıl bir rekora imza atarak 108 ülkeden 52.074’ü yabancı, 7.252’si yer olmak üzere toplamda 59.326 ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

Almanya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Fransa, Irak, İngiltere, İran, İsrail, İtalya, Libya, Lübnan, Makedonya, Mısır, Tunus, Rusya, Ürdün ve Yunanistan başta olmak üzere farklı ülkelerden 1.000’in üzerinde alım heyetini profesyonellerle buluşturan fuarın bu yılki konuk ülkesi ise Fas oldu.

Tasarım ödülleri sahiplerini buldu

Ambalajda tasarımın önemini vurgulamak adına özel programlara da ev sahipliği yapan fuar, ambalaj tasarımcılarının yaratıcılıklarını sergilemeleri için oluşturulan Tasarım Sokağı ile katılımcı ve ziyaretçilerin beğenisini topladı. Fuar kapsamında sektör paydaşlarını buluşturan panellerde, ambalaj tasarım sektörünün önemi masaya yatırıldı.

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve Reed TÜYAP işbirliğiyle bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması'nın kazananları da fuar kapsamında açıklandı. Türkiye genelinde 10 üniversitenin grafik, grafik tasarım, endüstri ürünleri tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinden 18 finalistin yer aldığı yarışmada Anadolu Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi'nden öğrenciler ödüllere layık görüldü.

avrasya-ambalaj-fuari-alim-heyeti-gidahattiYeni iş birliklerine imza atıldı

Reed Tüyap Genel Müdürü Ali Muharremoğlu, fuarın yabancı ziyaretçi sayısıyla bu yıl bir rekora imza attığını söyledi. Avrasya Bölgesi’nin en önemli üreticileri ve markalarının fuarda sektörün geleceği için önemli işbirliklerine imza attıklarını bildiren Muharremoğlu, “Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, bölgesinin en önemli fuarı. Gelişen teknolojiyi yakından takip eden fuarımız, sektörün gelişimine de önemli ölçüde katkı sağlıyor.  Bu farkındalıkla da bu yıl 43 ülkeden 1.122 katılımcıyı 4 gün boyunca 108 ülkeden 59 binin üzerinde ziyaretçi ile buluşturdu. Önümüzdeki yıl da bu rakamları bir üst banda çıkarma hedefiyle çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

asd-zeki-saribekir-gidahatti
ASD Başkanı Zeki Sarıbekir

“Genç beyinlere yatırım yapmaya devam edeceğiz”

ASD Başkanı Zeki Sarıbekir ise Türkiye ambalaj sektörünün sahip olduğu potansiyele dikkat çekerek, belirlenen hedeflere ulaşmak için özveriyle çalıştıklarının altını çizdi. Sektörün 2017 yılının ilk 6 ayında 407 milyon dolarlık dış ticaret fazlası verdiğini, 20 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaştığını aktaran Sarıbekir, “Sektör olarak dünyada üçüncü, Avrupa’da ise altıncı sıradayız. 330 milyar dolarlık bir ekonomik hareketi, ambalajlarla mümkün kıldığımızı inanıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023’te 30 milyar dolarlık pazar büyüklüğü ve 10 milyar dolarlık ihracat hedefimize ulaşacağız. Ayrıca üniversite-sanayi işbirliklerine inanıyor, nitelikli insan kaynağı yetiştirmek için önemli projelerin altında imza atıyoruz. ASD olarak geleceğimizin teminatı olan genç beyinlere yatırım yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Gelecek yıl da aynı yerde

Sektöre yeni pazarlar sunmak için pazarlama ve tanıtım ağını genişletmeye devam eden Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, 2018 yılında 31 Ekim – 3 Kasım 2018 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.