AramaArama
Gıda Hattı

Avokado kadınlarda beli inceltiyor mu?

14 Eylül 2021, 15:36
Paylaş
Avokado kadınlarda beli inceltiyor mu?

Günde bir avokado tüketmenin kadınlarda karın yağlarını daha sağlıklı bir profile göre yeniden şekillendirdiği ortaya koyuldu.

Yapılan araştırmaya 105 kilolu ve obez yetişkin denek katıldı. Randomize kontrollü deneyde erkek ve kadın katılımcılara 12 hafta boyunca günlük öğünlerinden bir tanesi deney ekibince sağlandı. Günlük öğünlerinde avokado bulunan kadınların viseral karın yağ dokusunda bir azalma tespit edildi.

Viseral yağ dokusu karın boşluğunun içinde, organları saran bir yapıdır ve çoğunlukla dışarıdan gözle görülmez. Bu yağın artması, sağlıksız bir yaşam tarzına işaret eder ve bazı sağlık risklerinin yükselmekte olduğunun habercisi olabilir.

5:2 diyeti, aralıklı oruç

Avokado beli inceltmiyor, ama daha sağlıklı bir yağ dokusu oluşturuyor

Araştırmacılar çalışmanın amacının kilo vermek değil, yağ dokusunun dağılımını değiştirmek olduğunu ifade ettiler. Vücuttaki yağın bulunduğu bölgenin sağlık açısından önemli bir rolü olduğunu belirten araştırmacılar, karın bölgesinde iki çeşit yağ olduğuna dikkat çektiler.

Karın bölgesindeki yağ türlerinden biri deri altında depolanan, diğeri ise daha derinde, iç organları saran yağ. Viseral yağ denen bu ikinci türün daha yoğun olarak bulunduğu kişilerin ilerleyen zamanda tip 2 diyabet, yani şeker hastalığına yakalanma riskleri daha yüksek.

The Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan araştırmada, her gün 1 avokado tüketen deneklerin viseral yağ miktarında ve bu yağın deri altındaki yağa oranında ciddi bir düşüş görüldüğü ifade edildi. Bunun yanında, avokado tüketimi erkeklerde etki göstermezken, her iki cinste glikoz toleransında da bir iyileşme olmadığı görüldü.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.