AramaArama
Gıda Hattı

Avokado diyeti nedir? Nasıl yapılır?

4 Eylül 2021, 11:44
Paylaş
Avokado diyeti nedir? Nasıl yapılır?

Avokadonun sadece yarısı 15 gramdan fazla yağ içermektedir. Bu nedenle kilo vermeye çalışırken bu meyveden ne pahasına olursa olsun kaçınılması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak bu diyet tipiyle avokado yiyerek kilo verebilirsiniz.

Avokado kilo vermeye yardımcı olabilir çünkü yemeklerden sonra daha tok hissetmenize yardımcı olabilmektedir. Böylece atıştırmalara daha az eğilimli olunmaktadır. Ayrıca oksidatif stresi de bir hayli azaltmaktadır.

Tek bir yiyeceğe odaklanan diyetler genellikle kötü bir fikirdir. Tekli doymamış yağ asitleri, lif, potasyum ve E vitamini açısından zengin olan avokado, önemli bir besin kaynağıdır.  Kalorileri yüksektir. Bir buçuk avokado 182 kalori içermektedir.

Araştırmacılar, avokadonun obezite, kardiyovasküler hastalıklar, cilt ve saç sorunlarında tedaviyi destekleyici bir besin olduğunu kanıtlamışlardır. Avokado diyeti halk arasında kötü kolesterol olarak bilinen LDL ve plazma trigliseritlerini düşürmektedir.

ABD’de yapılan bir çalışmada avokado diyeti yapan ve normal öğün planını benimseyen iki grup karşılaştırılmıştır. Diyetten önce grupların kan şekerleri, insülin miktarları ve leptin hormonları belirli aralıklarla ölçülmüştür. Çalışma sonunda ise avokado diyeti yapan grubun %40’ı öğünlerden sonra doygunluk hissederken diğer grupta bu oran sadece %28 olarak belirlenmiştir.

Ayrıca avokado diyeti metabolik sendrom olarak adlandırılan, bel çevresinde aşırı yağlanma ve buna bağlı olarak kronik hastalıklara yatkınlığı da azaltmaktadır. Avokadonun içerdiği yüksek lif oranıyla birlikte sağlıklı yağ oranı sağlıksız karbonhidratların tüketilmesini kısıtlayacak ve metabolik sendromu geriletmeye fayda sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra avokadoda bulunan antioksidanlar ve oleik asit, oksidatif stresi azaltmaya ve DNA hasarını önlemeye yardımcı olmaktadır.

Diyetin öğün planında ise tahmin edileceği üzere avokado çeşitli şekilleriyle ön plandadır. Örneğin kahvaltı da yapılacak omlete avokado eklenebilmektedir. Salatalarda da aynı şekilde avokado bulunmalıdır. Akşam yemeklerinde tavuk eti ve balık ile birlikte avokado sosu kullanabilmektedir. Ayrıca haşlanmış şekli de sıklıkla diyette tercih edilmektedir.

Bu yazı genel bilgi verme amaçlı yazılmıştır. Uygulamayı düşünüyorsanız, önce bir Diyetisyen veya Hekime başvurmanızı öneririz.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.