AramaArama
Gıda Hattı

AVM’ler 2016’ya da hızlı bir giriş yaptı

12 Mart 2016, 12:01
Paylaş
AVM’ler 2016’ya da hızlı bir giriş yaptı

Alışveriş merkezleri için ciro, verimlilik ve ziyaret sayısı gibi faktörleri ölçümleyen AVM endeksinin 2016 yılı Ocak ayı sonuçları açıklandı. AVM Ciro Endeksi, Ocak 2016’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 oranında artış gösterirken, ziyaret sayısının değişmediği dikkat çekti.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Ocak ayı sonuçları açıklandı.

Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre AVM ciro endeksi Ocak 2016 döneminde 2015 Ocak ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 12,8’lik bir artışla 202 puana ulaştı.

avm-ciro-endeksi-gidahatti

Sektöre ait ciro endeksi, Anadolu ve İstanbul'un GLA büyüklükleri ağırlıklandırarak hesaplanmıştır.

 

AVM’lerdeki kiralanabilir alan (m2) başına düşen cirolar Ocak 2016’da bir önceki yılın aynı ayına göre 23 puan arttı ve verimlilik m2 başına 770 TL’ye ulaştı. Verimlilik, İstanbul’da 905 TL, Anadolu’da 680 TL olarak gerçekleşti.

En yüksek ciro artışı hipermarkette

Geçen yılın Ocak ayı ile karşılaştırıldığında 2016 Ocak döneminde kategoriler bazında ciro endeksi yüzde 13’lük bir artış gösterdi. En yüksek ciro artışı ise yüzde 36 ile hipermarket kategorisinde yaşandı. Ocak 2016’da bir önceki yılın aynı ayına göre ayakkabı-çanta kategorisi yüzde 19, yiyecek kategorisi yüzde 18, teknoloji hipermarket kategorisi yüzde 16, giyim kategorisi yüzde 13 AVM’lerdeki diğer alan ciroları yüzde 8 artış kaydetti.

avm-kategori-ciro-gidahatti

hulusi-Belgu-gidahattiZiyaret sayısı değişmedi

Ocak 2016 verileri bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde bir değişim yaşanmadığı gözlendi.

AVM Endeksi Ocak 2016 sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü, “AVM endeksi Ocak 2016 döneminde bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 12,8 oranında arttı. Ocak ayı perakende sektöründe indirim kampanyalarının başladığı bir dönem. Ayrıca yine Ocak ayındaki sömestr tatili de endeks verilerine olumlu yansımıştır. Kategoriler bazında ise geçtiğimiz yıl düşüşler yaşayan hipermarket ve teknoloji kategorilerindeki toparlanma ağırlıklı yükselişler olumlu bir gelişme” dedi.

AVM Sektörüne sorumlu liderlik yapmak ve sektörün sağlıklı gelişimine katkıda bulunmak amacıyla 2009 Mart ayında 16 kurucu üyeyle yola çıkan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği AYD, bugün üyelerinin kontrolündeki AVM’ler ile sektörün yüzde 70‘inden fazlasını temsil ediyor. Türkiye’de takriben 52 milyar dolarlık yatırımı ve 400 bin nitelikli istihdamı temsil eden AYD, özellikle son 10 yılda Türkiye ekonomisinin dördüncü büyük sektörü haline gelmiş olan Perakende Sektörü ve AVM’ler birlikte ülke ekonomisine yerli ve yabancı yatırımcılar olarak önemli katkılar sağlıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.