Gıda Hattı

AVM’cilerde dövizden TL’ye geçişte kur tedirginliği!

13 Eylül 2018, 15:15
Paylaş
AVM’cilerde dövizden TL’ye geçişte kur tedirginliği!

Mevcut sözleşmelerin 30 gün içinde TL’ye geçeceği açıklaması yapıldığını, fakat bu geçişte hangi kur oranının esas alınacağının henüz net olmadığını vurgulayan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, “Bu noktada döviz cinsinden olan kredi borcunu, günlük kur oranından bankalara ödeyen yatırımcılarımızın haklarının korunacağına olan inancımızı hala koruduğumuzu belirtmek isteriz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 13 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlanan Karar uyarınca, döviz üzerinden yapılan menkul, gayrimenkul alım satım ve kiralama sözleşmeleri, 30 gün içinde Türk lirasına dönüştürülecek.

Karardan en çok etkilenecek kesimlerin başında gelen AVM yatırımcıları adına açıklama, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü’den geldi.

“Her zaman Türk Lirası’nın yanındayız”

Açıklamasında, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’da yapılan değişiklik ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Belgü, şunları kaydetti:

“Her fırsatta vurguladığımız üzere öncelikle belirtmek isteriz ki; alışveriş merkezi yatırımcıları olarak her zaman milletimiz, devletimiz ve milli para birimimiz ‘Türk Lirası’nın yanındayız.

Geçtiğimiz günlerde T.C. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın yapmış olduğu açıklamalarda, alışveriş merkezlerinde kiralamalarda Türk Lirası’na geçiş için adım atılmış, konunun detayları üzerinde çalışıldığı bilgisi paylaşılmıştı.

“Perakendecilerimize destek olduk”

Açıklamalar sonrası AYD olarak gündemimizdeki ilk konu; 15 milyar dolar üzerinde kredi borcu olan, bu borcunu günlük kurdan bankalara ödeyen, şimdiye kadar çeşitli sebeplerle kira ciro oranlarında problem yaşayan perakendecilerimize zararı göze alıp gerek kur sabitleyerek gerekse indiririm yaparak destek olan AVM yatırımcılarımızın süreci hasarsız bir şekilde geçirmesi olmuştur.

AYD olarak her zaman bir çözüm önerisi olarak sunduğumuz Kira Garanti Fonu konusunun da Bakanlığımızın gündeminde olması, bizim için olumlu bir gelişmedir.

tl-dolar-1-gidahatti

Kafalardaki soru: Hangi kur oranı esas alınacak?

Döviz cinsinden kararlaştırılmış mevcut sözleşmelerin 30 gün içinde TL’ye geçeceği açıklaması yapılmış, fakat bu geçişte hangi kur oranının esas alınacağı konusunda henüz bir bilgi paylaşılmamıştır. Bu noktada döviz cinsinden olan kredi borcunu, günlük kur oranından bankalara ödeyen yatırımcılarımızın haklarının korunacağına olan inancımızı hala koruduğumuzu belirtmek isteriz.

Çalışmalarının hala devam ettiği bu süreci bizler de yakından takip ediyor; nihai kararların perakende sektörümüzün gelişimini sürdürmesine olanak sağlayacağına inanıyoruz.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.