Gıda Hattı

AVM yatırımcıları dövizle kira konusunda ne diyor?

29 Ağustos 2018, 18:13
Paylaş
AVM yatırımcıları dövizle kira konusunda ne diyor?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın AVM’ler ile ev ve işyerleri için dövizle kira ve satış uygulamasına son verileceği açıklamasına, AVM yatırımcılarından değerlendirme geldi. Alışveriş merkezi yatırımcıları olarak her zaman milletimiz, devletimiz ve milli para birimimiz ‘Türk Lirası’nın yanında olduklarını belirten AYD Başkanı Hulusi Belgü,  “Türk ekonomisini daha da ileriye taşımak için devletimiz ve tüm paydaşlarımızla iş birliğine hazır ve iletişime açık olduğumuzun altını çizmek isteriz” dedi.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, alışveriş merkezleri ve yatırımcıları adına, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, AVM’ler ile konut ve işyerlerinde dövizle kira ve satışların durdurulacağı açıklamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“TL’nin yanındayız”

“Her şeyden önce belirtmek isteriz ki; alışveriş merkezi yatırımcıları olarak her zaman milletimiz, devletimiz ve milli para birimimiz ‘Türk Lirası’nın yanındayız” diyen Belgü, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar 55 milyar dolar, yani 330 milyar Türk Lirası’na ulaşan AVM yatırımlarımızın yaklaşık olarak %30’u yani yaklaşık 15 milyar doları (100 milyar Türk Lirası) yabancı yatırımcılar tarafından yapılmıştır. Bu yatırımlar gerçekleşirken bankalar tarafından yapılan 10-15 yıllık fonlamanın önemli bir bölümü -Türk Lirası fonlamanın bankalar tarafından tercih edilmemesi sebebi ile- yabancı para birimleri ile yapıldı.

Yabancı sermayenin %10’u AVM yatırımları ile geldi

Sayın Bakanımızın yaptığı açıklamada alınacak önlemlere ilgili olarak yabancı para birimi ile yapılan fonlamayı yani kredi borcu olan yatırımcıyı koruyacaklarını açıklamış olması, bizim her zaman altını çizdiğimiz ülkemiz için son derece kıymetli olan yabancı yatırımcılarımızın haklarının korunacağının göstergesi olması açısından son derece kıymetlidir. Zira son 5 senede Türkiye’ye direkt gelen yabancı sermayenin %10’unu alışveriş merkezi yatırımları vasıtasıyla olmuştur.

Alışveriş merkezlerimiz, bugüne kadar ekonomide yaşanan tüm dalgalanmalarda hem devletimizin hem de perakendecimizin yanında olmuş, kira ciro oranları yakından takip edilerek gerekli desteği her zaman kur sabitleme veya indirim olarak sağlamaya devam etmiştir ve etmektedir.

“İşbirliğine hazırız” mesajı

Kayıt içi ekonominin gelişmesinde büyük katkıları olan organize perakendenin hızla gelişmesini sağlayan alışveriş merkezi yatırımcıları, Sayın Bakanımızın bahsettiği düzenlemelerle, sektörümüzü güçlendirmek, yabancı sermayeyi ülkemize çekmek ve her şeyden önemlisi Türk ekonomisini daha da ileriye taşımak için devletimiz ve tüm paydaşlarımızla iş birliğine hazır ve iletişime açık olduğumuzun altını çizmek isteriz.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.