Gıda Hattı

A Vitamini eksikliği 140 milyon çocuğu ölüme götürebilir!

6 Mayıs 2018, 16:00
Paylaş
A Vitamini eksikliği 140 milyon çocuğu ölüme götürebilir!

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), A Vitamini eksikliği nedeniyle 140 milyon çocuğun hastalık, sağırlık, körlük ve hatta ölüm riskiyle karşı karşıya kaldığını açıkladı.

UNICEF’e göre 140 milyon çocuğun korunabilmesi için hemen harekete geçilmesi ve çocuklara hayatlarını kurtaracak vitamin takviyelerinin verilmesi gerekiyor.

Nisan ayının sonunda yayınlanan “Coverage at a Crossroads” isimli raporda; UNICEF yılda yalnızca 2 kez sağlanacak A vitamini takviyesinin yüzbinlerce çocuğun yaşamını kurtaracağını vurguladı.

aclik-gidahatti

A Vitamini vücutta hangi işlevleri görüyor?

Bu vitamin bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanında küçük çocukları kızamık ve ishal gibi onlar için ölümcül olabilecek hastalıklardan koruyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), A Vitamini eksikliği durumunu, 2013 verilerine göre 6 ile 59 aylık tüm çocukların 3’te 1’ini etkileyen bir “halk sağlığı sorunu” olarak  tanımlıyor. Bu durumun en çok görüldüğü bölgeler %48 ilke Sahra Altı Afrika ve %44 ile Güney Asya bölgeleri.

UNICEF’in raporu ihtiyaçlı durumdaki çocukların yalnızca %64’ünün A Vitamini takviyeleri alabildiğini; 140 milyon çocuğa tekabül eden geriye kalan 3’te 1’lik bölümün yeterli tıbbi desteği göremediğini ortaya koyuyor.

aclik-ve-cocuk-gidahatti

Afrika'daki durum kaygı verici

2016 yılında en çok 5 yaş altı ölüm görülen ülkelerde A Vitamini takviyesi programlarının kapsadığı bölgeler yarı yarıya azaldı. Neticede yüksek ölüm oranının görüldüğü ülkelerde korunmasız durumdaki çocukların sayısı 2015’ten 2016’ya 3 kat arttı, 19 milyondan 62 milyona çıktı.

Küresel A vitamini koruma kapsamı 2016 yılında 6 yıllık dönemin en düşük seviyesine ulaştı. En büyük düşüş Batı ve Orta Afrika bölgelerinde görüldü. Öte yandan Doğu Asya ve Pasifik bölgelerindeki uygulamalar iyileşti, gerideki bıraktığımız 10 yıllık dönemde bu bölgelerdeki çocukların %80’inden fazlasına gerekli takviye verildi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.