Gıda Hattı

Aujan Türkiye de İncelemelerde Bulundu

25 Aralık 2006, 15:07
Paylaş
Aujan Türkiye de İncelemelerde Bulundu

Aujan Türkiyede Ýncelemelerde Bulundu 

 

    

    

   İnşaat, turizm, içecek ve gıda üretimi ile Suudi Arabistan’ın 100 büyük şirketi arasında yer alan AUJAN Grubu üst yönetimi, 2007 yılı ortalarında gerçekleştirecekleri girişimin öncesinde geçtiğimiz hafta Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile bir araya geldi.

Görüşmelerin verimli geçtiğini açıklayan AUJAN Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Adel Aujan, Başbakan’ın Körfez Sermaye’sine olan sıcak ilgisinin kendilerini heyecanlandırdığını söyledi. Başbakan’a bağlı kurulan Yatırım Ajansı’nın yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye çekecek büyük bir gelişme olarak nitelendiren Adel Aujan, davet niteliği taşıyan bu ilgiyi diğer işadamları ile de paylaşacağını ifade etti.

Türkiye’de 100 milyon litre kapasiteli bir meyve suyu üretim tesisi projesine hazırlandıklarını belirten Aujan, bu tesisi narenciye bölgelerinde gerçekleştirecekleri “sözleşmeli tarım” ve hammadde işleme tesisi ile de destekleyeceklerini kaydetti. Adel Aujan, “Amacımız, Türkiye’de bacası tüten ilk körfez sermayesi olmak ve Türk istihdamına katkıda bulunmak. Yatırım planlarımızı ve fizibilite çalışmalarımızı bu çerçevede yönlendiriyoruz.” dedi.

Başbakanlık’ta gerçekleşen görüşmenin ardından grubun bedava arazi aradığına ilişkin yansıyan haberlerin gerçekleri yansıtmadığına işaret eden Adel AUJAN, “Biz üretim odaklı bir kuruluşuz. Daha fabrikanın yerine ilişkin fikirlerimiz bile netleşmedi. Fizibilite çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biz yabancı yatırımcılar, Türk firmalar gibi Türkiye’deki yerel yatırım mevzuatına ve prosedürüne hakim değiliz. Tek isteğimiz yatırım ortamının elverişli, uygun ve eşit olması. Başbakan’a bağlı kurulmuş olan Yatırım Ajansı ile bu yöndeki taleplerimizin eksiksiz karşılanacağı konusunda kafamızda hiçbir soru işareti kalmadı.” dedi.

Geçtiğimiz yıldan beri Silivri’de bulunan Misbis tesislerinde fason olarak üretilen çikolata ürünlerinin Ortadoğu pazarında kendi markalari ile satıldığına dikkat çeken AUJAN Grubu pazarlamadan sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Sezer de,  Türkiye’nin hem üretim hem de pazar açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

Rani markası başta olmak üzere grup tarafından üretilen içeceklerin, tüm Ortadoğu’da ilk üçte olduğuna ve Iran ve Irak gibi pazarlarda ise Coca Cola ve Pepsi Cola’nın toplamından fazla tüketildiğine dikkat çeken Sezer, Türkiye’de yapılacak üretim ile önce iç pazarı ardından da tüm Doğu Avrupa ve BDT ülkelerini hedeflediklerini söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.