Gıda Hattı

Augustus kimdir? Augustus hayatı 

23 Eylül 2021, 11:58
Paylaş
Augustus kimdir? Augustus hayatı 
Amcası Sezar'ın intikamı için Philippi Savaşı'nı yapan Augustus kimdir? Augustus hayatı, Augustus biyografi araştırılmaktadır. Doğum günü olan Augustus hakkında herkes araştırma yapıyor.

Tarihin en önemli ismi olan Sezar'ın tek mirasçısı olan Augustus M.Ö doğmuş ve M.S'da yaşamıştır. Jül Sezar'ın vasiyeti üzerine tek varisi olmuştur. Bunun üzerine Sezar diğer yeğenleri ve eski damadının düşmanlığını kazanıp öldürülmüştür. Augustus onun intikamını almıştır.

Augustus biyografi 

adı; Augustus

doğum; M.Ö 23 Eylül 63 Roma

annesi; Atia

babası; Octavius

Eşleri; Livia Drusilla - Clodia Puichra

Çocukları; Tiberius - Aprippa Postumus - Lucius Sezar

ölüm; M.S 19 (77 yaşında), Nola

Augustus'un Hayatı

Cesur bir kişiliğe sahip olan Augustus 14 yaşındayken amcası Sezar ile birlikte Afrika Seferine katılmak istedi. Fakat önce annesi Ati'nın izin vermemesi, daha sonra hasta olması sefere katılmasını geciktirdi. İyileştikten sonra birkaç arkadaşı ile birlikte amcasının yanına gitmek için hazırlıklar yaptı. Afrika seferine giderken kaza geçirdiler ve gemileri battı. Kendisi de arkadaşları da karaya ulaşarak kurtulmayı başardı. Azimli biri olan Augustus, kaza geçirmiş olmasına rağmen yılmadı ve düşman topraklarından geçerek amcasının yanına ulaştı.

Yeğeninin cesaretinden etkilenen Jül Sezar, bu olaydan sonra vasiyetini yeniledi. Böylece Augustus, Sezar'ın tek mirasçısı oldu.

Augustus

M.Ö. 44 yılında Jül Sezar, kutlama törenleri sırasında suikaste uğradı. Suikastı düzenleyenler, Sezar'ın yeğeni Marcus Junius Brutus, eski damadı Pompey ve Pontius Aquilla'dır. Jül Sezar'ın göğsünden hançerlenerek öldürülmesi ülkede infiale ve kaosa neden oldu. Brutus ve diğerleri törenden kaçmayı başardı. Augustus, Sezar tarafından evlat edinildiği ve tek yasal mirasçı olduğu için Roma İmparatorluğunun başına geçti.

Amcasının intikamını almak isteyen genç imparator savaş hazırlıklarına başladı. 1.5 yıl içerisinde 3 bin askerden oluşan bir ordu kurdu. M.Ö 42 yılında tarihe ''Philippi Savaşı'' olarak geçen savaş yapıldı. Başta Pontius Aquilia ve Marcus Brutus olmak üzere, Sezar'ın ölümünden sorumlu olan herkes öldürüldü.

Augustus Canlandırması

18 yaşında imparator olan Augustus, ülkeyi barışçıl politikalarla yönetti. İmparator olduğu dönemde resmi bir polis gücü oluşturdu ve Roma'nın ilk itfaiye teşkilatını kurdu. Hastalığı gerekçesiyle yerini üvey oğlu Tiberius'a bırakarak Napoli'ye taşındı. Dönemin şairleri kendisinden övgüyle bahseden birçok şiir yazdı. Roma tarihçileri ise Augustus'un barış politikasını ve ülkesi için neler yaptığını anlatan kitaplar kaleme aldı.

Augustus Dönemi

Augustus'un hüküm sürdüğü yıllar ''Antik Roma Dönemi'' olarak geçer. Roma İmparatorluğunun en şaşalı yıllarını yaşadığı bu dönemde Roma, hem kültürel hem de askeri alanda gelişmişti. Mısır Uygarlığı ile birlikte Antik Dönemin en güçlü medeniyeti olan imparatorluğun en önemli özelliği, M.Ö 510 - 25 yılları arasında cumhuriyet ile yönetiliyor olmasıdır. Demokrasinin uygulandığı ilk uygarlık olan Roma, krallık ve İmparatorluk rejimleriyle de yönetildi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.