Gıda Hattı

Atlas Copco’ya büyük onur

25 Mayıs 2015, 16:42
Paylaş
Atlas Copco’ya büyük onur

Sürdürülebilir verimlilik çözümleri tedarikçisi Atlas Copco’nun, ürünlerinden ve operasyonlarından karbondioksit salınımını azaltma hedefleri, Paris’te düzenlenen İş ve İklim Zirvesi’nde Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kabul görerek onurlandırıldı.

BM İş ve İklim Zirvesi 20-21 Mayıs tarihleri arasında Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirildi. İş dünyası ve hükümet liderlerinin iklim değişikliği konusunda yenilikçi ve iddialı stratejilerini sundukları zirve, bu yılın Aralık ayında toplanacak BM İklim Değişikliği Paris Konferansı’ndan önce önemli bir rol oynadı. Etkin bir değişim için küresel etkide bulunmaya aday çözümlerle ileriye dönük stratejilerin belirlendiği zirvede; Atlas Copco’nun yenilikçi, enerji-verimli ürünlerle emisyonlar üzerinde etkili olmak ve aynı zamanda operasyonlarının karbon ayak izini azaltmak hedefleri, BM tarafından kabul görerek onurlandırıldı.

Atlas Copco Kurumsal Sorumluluk Başkan Yardımcısı Mala Chakraborti konuya ilişkin: “Küçük karbon ayak izi büyük bir yeniliğin işaretidir ve oluşturabileceğimiz en büyük etki de enerji-verimli ürünler yaratmaktan geçer. BM’in; şirketimize itici güç sağlayan, operasyonel mükemmellik yaratan ve çevre üzerinde etkiyi azaltan çevresel hedeflerimizi vurgulamasından onur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Atlas Copco’dan yapılan açıklamada, şirketin yenilikçi, enerji-verimli ürünleri arasında, Grubun 1994 yılında geliştirdiği bir teknoloji ürünü olan ve kompresörlerin sadece gerekli hızda çalışmasını sağlayarak enerji tüketimini azaltan değişken devirli kompresörlerin bulunduğu, 2013 yılında da geleneksel kompresörler ile karşılaştırıldığında enerji tüketimini yarı yarıya azaltan, patentli VSD+ teknolojisini piyasaya sürdüğü kaydedildi. Diğer bir örnek olarak da, Grubun yol yapım ekipmanları arasında bulunan ve belirli bir noktada sadece gerekli gücün kullanılmasını sağlayarak yakıt tüketimini ve CO2 emisyonunu azaltan silindirler gösterildi.

Bu yılın başında, Atlas Copco, yıllık Global 100 listesinde, dünyada sürdürülebilirliğe en fazla önem veren şirketlerden birisi seçildi. İsviçre Davos’ta toplanan Dünya Ekonomik Forumu’na sunulan liste, daha az kaynak kullanarak verimliliğini arttırdığı kanıtlanan şirketleri sıralıyor. Geçen yıl 46. sırada olan Atlas Copco, bu yıl listede 23. sıraya yükseldi, makine endüstrisinde ise birinci sırada yer aldı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.