Gıda Hattı

Atlar sert konuşma tonlarını algılar!

19 Haziran 2022, 11:42
Paylaş
Atlar sert konuşma tonlarını algılar!

Hayvanlarla nasıl konuştuğumuz çok önemli. Atlar, insan konuşmalarının yanı sıra kendi türlerinden ve yakın akrabalarından gelen olumsuz ve olumlu sesleri ayırt edebiliyor.

Kopenhag Üniversitesi'ndeki davranışsal biyoloji alanındaki yeni araştırma duygusal gelişimin tarihi hakkında fikir veriyor ve hayvan refahı ile ilgili ilginç bakış açıları sunuyor.

Araştırmacılar, gizli hoparlörlerden hayvan seslerinin ve insan seslerinin kayıtlarını aldılar. Evcil hayvanların belirli kelimelere tepki vermesini önlemek için, profesyonel bir seslendirme sanatçısı tarafından olumlu ve olumsuz insan konuşması, anlamlı ifadeler olmadan bir tür anlamsız ifadeyle yapıldı.

Hayvanların davranışsal tepkileri, önceki çalışmalarda kullanılan bir dizi kategoride kaydedildi.

Araştırmacılar "Sonuçlarımız, bu hayvanların, konuştuğumuzda veya etraflarındayken sesimize yüklediğimiz duygulardan etkilendiğini gösteriyor. Negatif yüklü bir sesle karşılaştıklarında, genellikle daha hızlı tepki veriyorlar.

"Onlara önce pozitif yüklü ses çalındı. Bazı durumlarda, maruz kaldıkları duyguyu direkt olarak yansıtıyorlar" diye ekliyor.

Hayvanların duygusal bir hayatı var mı?

Çalışmanın amacının asıl amacı, hayvanlarda "duygusal hayatın" olup olmadığını araştırmaktı. Kısaca  duygusal hayat bir duygunun bir başkası tarafından ifade edildiği durumlar olarak tanımlanabilir. Davranış biyolojisinde bu tür tepkiler empati kategorisinde ilk adım olarak görülüyor.

Bu konuda erken bulgular net olarak hayvanların duygusal hayatlarının olmadığını gösteriyor. Ancak hayvanların beyinleri ve bu beyinlerinin yansımaları hakkında çok az şey biliniyor.

Bu çalışmayla birlikte atların ve domuzların dışarıdan gelen sesleri anlayabileceğini öğrenmiş olduk. Kısaca ses tonlarımız ve duygularımızın hayvanlar üzerinde direkt etkileri var. Çalışma sonunda elde ettiğimiz bir çıktu da olumsuz seslere atlar ve domuzlar daha ani tepkiler vererek huzursuz olduğu diyebiliriz.

Olumlu sesleri duyduğunda insanlara bir adım yaklaştılar. Kendilerini daha rahat hissettiler örneğin insanlara güvenerek uykuya daldılar. Rahatça yürüdüler ve beslendiler.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.