Gıda Hattı

Atıştırmalıklara hücum başladı, sıra endüstride

10 Mayıs 2016, 17:40
Paylaş
Atıştırmalıklara hücum başladı, sıra endüstride

Dünya genelinde atıştırmalık ürünlere olan talep günden güne artarken, endüstri de talebi karşılamak için inovasyon yapmaya son hızda devam ediyor. Trend ise sağlıklı atıştırmalıklara kayıyor.

Dünya genelinde atıştırmalık endüstrisi, şehirleşme ve modernleşmenin etkisi ile değişen yeme alışkanlıklarından en fazla etkilenen sektörlerden biri olmaktadır. Hızlanan yaşamlar ve artan çalışma saatleri birçok insanı klasik ev yemeklerinden ve düzeninden ayırarak insanların hızlı tüketebilecekleri ve hazırlama ihtiyacı olmayan gıdalara yönlendiriyor.

Bunlara ek olarak zamana ayak uyduran sektörün tüketici taleplerine kulak vererek ve yeni teknolojileri kullanarak daha sağlıklı ve daha cazip ürünler geliştirmiştir. ABD’de yapılan bir anket 2014 yılında tüketicilerin %73’ünün günde bir defa atıştırmalık tükettiğini ve bu rakamın 2016’da %83’e çıktığını ortaya çıkarmıştır.

atistirmalik-gidahatti

ABD’li piyasa araştırma ve danışmanlık firması olan Technomic tarafından gerçekleştirilen anket tüketicilerin son yıllarda tüketim davranışlarını nasıl değiştirdiklerini göstermekte.

Tüketicilerin hayatlarının çok daha meşgul hale geldiğini ve atıştırmalıkların bu süreç içerisinde çok daha önem kazandığını belirten firma analistleri, sırada endüstrinin ürün yelpazesini arttırarak birçok özellikli talebi karşılaması olduğunu açıkladılar.

Bu noktada 2016 yılında atıştırmalık sektöründe ön plana çıkan fırsatları ise aşağıdaki şekilde belirtiyorlar:

  • Çocuklara yönelik ürünler,
  • Daha fazla ürün çeşitliliği,
  • Sağlık ve temiz etiketler,
  • Satın alma kanallarının değiştirilmesi (internet vb.)

patlamis-misir-gidahatti

Atıştırmalıkların eski zamanların aksine artık ödül olmaktan çıkarak ara öğün halini aldığını belirten analistler, tüketicilerin günün birçok saatinde atıştırmalıklara yöneldiklerini ve bunun için sıradan atıştırmalıkların yerine yeni tatlar ve sağlığa faydalı özellikleri olanları tercih ettiklerini ifade ediyorlar.

Bunlara örnek olarak ise birçok farklı tada sahip yeni patlamış mısır ürünlerini, daha az şeker ve tuz içeren atıştırmalıkları, protein, vitamin ve mineral içeriği zenginleştirilmiş olan gıdaları gösteriyorlar. Bunların dışında incelik ve koku gibi duyusal özelliklerin de ön plana çıktığını söyleyen analistler, sektörün doğru adımları attığı takdirde bu noktadan hiç hız kesmeden ilerleyeceğini öngörüyorlar.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.