Gıda Hattı

Atıklardan protein üretmek: Tüketicileri cezbedecek sürdürülebilir bir çözüm olabilir mi?

25 Haziran 2021, 16:46
Paylaş
Atıklardan protein üretmek: Tüketicileri cezbedecek sürdürülebilir bir çözüm olabilir mi?

Gıda üreticileri, atıklardan protein etmenin gıda sisteminde devrim niteliğinde olacağını söylüyor.

Ekilebilir tarım arazilerinde her yıl 8 milyar ton karbonhidrat atığı ortaya çıkmaktadır. Bu atıklar, mısır, buğday, şeker kamışı ve pirinç gibi ürünlerinin sapları, yaprakları ve köklerinden oluşmaktadır.

Genellikle bu tarım atıkları atılır veya yakılır. Şimdilerde gıda firmaları bu atıkları gıda ürünlerinde kullanılabilecek proteine dönüştürmenin yollarını arıyor.

FoodNavigator.com’da yayınlanan bir makaleye göre atıkları proteine dönüştürme hedefiyle yola çıkan Quorn Foods adlı firma, şu anda mikoprotein üretiyor. Firmanın çoğu ürünü bu zengin et ikamesinden oluşuyor. Hamur benzeri bir protein olan mikoprotein, doğal olarak oluşan bir küfün fermente edilmesiyle üretiliyor. Küf; oksijen, azot, glikoz ve mineralle 40 metrelik fermenterlerde beslenerek protein üretiliyor.

| Gıda devrimi! Laboratuvarda üretilen tavuk eti tüketicilerden tam not aldı |

Firma şimdi tarım atıklarının önemli bir kısmını oluşturan lignoselülozu, benzer bir yöntemle proteine dönüştürüyor.

Firma CEO’su Marco Bertacca, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Karbonhidratı fermente ederek mikoprotein üretmenin yolunu bulursa, 5 milyar inekten alabileceğimiz miktarda protein üretmiş olacağız. Akıl almaz miktarlar söz konusu. Bu, şu anda dünyada bulunan inek sayısından 3 kat fazla. Bunun çok az bir kısmını başarsak dahi, gıda üretimi ile karbon ayak izini azaltma yönünde dönüm noktası olacak.”

| Protein tozu nedir? Whey protein tozları zararlı mı, kilo aldırır mı? |

Atıklardan protein nasıl üretilecek?

İlk engel teknolojinin kendisi. Lignoselüloz, esasen lignin ve selülozdan oluşuyor. Bunun proteine dönüştürülmesi teknolojik açıdan yeni bir proses geliştirilmesini gerektiriyor.

İşlevsel bir teknolojinin geliştirilmesi, şu anda kullanılmayan çok büyük bir hammaddeyi, endüstrinin ve insanlığın kullanımına sunacak.

Tüketiciler, atıklardan üretilen ürünlere nasıl bakacak?

Atıklardan protein üreterek insanlara ulaştırmanın ilk tarafından teknoloji, ikinci tarafında ise tüketiciler var. Tüketicilerin atıktan üretilen bir ürüne nasıl bakacağı önemli.

Bertacca, “Tüketiciler beslenme, gıda atığı ve sürdürülebilirlik arasındaki bağlantıyı zamanla daha iyi anlıyor. Daha sürdürülebilir hale gelme konusunda tüketicilerden de bir talep ve iştah göreceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.