Gıda Hattı

Atıklar Geri Dönüşüm Parkı oldu!

10 Mayıs 2019, 07:24
Paylaş
Atıklar Geri Dönüşüm Parkı oldu!

Mersin’in Mezitli ilçesinde, Mersin limanının atıklarından üretilen malzemelerle oluşturulan Geri Dönüşüm Parkı açıldı. Açılışta çocuklar oyun gruplarına akın ederken, vatandaşlar zeytin ağacının köklerinden yapılan epoksi masa ve koltuklara büyük ilgi gösterdi.

Mezitli Merkez Mahallesi Zeytinli Cadde üzerinde 3 dönüm alanda kurulan, spor aletleri, çocuk oyun ve oturma grupları bulunan Geri Dönüşüm Parkı’nın tamamında, geri dönüşüm malzemeler kullanıldı. Parkta araba lastiği tahterevalli, petrol varili bank, atık poşet süs havuzu haline getirildi.

Geri Dönüşüm Parkı çocuklarla birlikte açıldı

Çocuklarla birlikte parkın açılışı yapılan törende konuşan Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP) Genel Müdürü Johan Van Daele, şirket olarak çevre konusunda çok büyük projelere imza attıklarını söyledi. Van Daele, “Bu kapsamda belli süreler içerisinde her ilçeye bir geri dönüşüm parkı yaparak vatandaşların dikkatini çevre konusuna çekmek istedik. İlk parkımızı da Mezitli ilçemizde açtık. Parkımızın en önemli özelliği kullanılan tüm malzemeler, Mersin limanımızda ortaya çıkan atıklardan üretilmiş olması. Bunun yanında Mezitli Belediyesi çalışanlarının da özgün tasarımları bu güzel parkımızın ortaya çıkmasını sağladı. Tüm emeği geçenlere ve Başkanımız Neşet Tarhan’a teşekkür ederim” dedi.

Halkla beraber yönetim!

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliğinden başta Soli Güneş Festivali olmak üzere çok sayıda proje için destek aldıklarını ifade eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da, “Mezitli Belediyesi olarak halkla beraber, sivil toplum kuruluşu ve özel kuruluşlar ile birlikte yönetim anlayışı ortaya koyduk. Şimdi de MIP ile Geri Dönüşüm Parkını birlikte ortaya çıkardık” diye konuştu.

Dünya genelinde çağdaş kentlerin en çok konuştuğu konuların başında çevre bilincinin geldiğinin altını çizen Tarhan, “Ama maalesef Türkiye’de çevre ve özellikle geri dönüşüm konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Geri dönüşümü kazanım oranı yüzdesel olarak çok düşük düzeyde. Ancak bunları eğitimler ve bilinçlendirme ile aşabiliriz. Bu konuda hassas olmamız gerekiyor. Bu parkı da o amaçla ortaya çıkardık. Dolgu malzemeleri dahil, tüm kullanılan malzemeler geri dönüşümle ortaya çıkarılmıştır. Çevre bilincinin daha geniş çerçevede daha bilinçli şekilde ele alınması gerekiyor. Yapacak daha çok işimiz var” değerlendirmesini yaptı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.