Gıda Hattı

ATB Başkanı Çandır: “Tarım politikası ‘olsa olsa’ yöntemiyle yürütülüyor”

6 Haziran 2022, 13:39
Paylaş
ATB Başkanı Çandır: “Tarım politikası ‘olsa olsa’ yöntemiyle yürütülüyor”

Tarımda veri setinin bozuk olduğunu vurgulayan Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, “Tarımda sağlıklı datamız yok. Olsa olsa yöntemiyle politika yürütüyoruz. Doğru işi doğru zamanda yaparsak, tarımda zenginleşebiliriz” dedi.

Antalya Dostlar Meclisi’nin konuğu olan Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Antalya Tarım Konseyi (ATAK) Başkanı Ali Çandır, kent ve Türkiye tarımına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Herkes tarımı konuşuyor”

Tarımın stratejik bir alan olduğunu pandeminin net biçimde ortaya koyduğunu, Rusya-Ukrayna savaşının ardından tarımın öneminin daha iyi anlaşıldığını vurgulayan Çandır, “Artık siyaset ve sporun yanında herkes tarımı konuşuyor” dedi. Çandır, doğru işin doğru zamanda yapılması halinde tarımda zenginleşebileceğimizi ifade etti.

1980’li yıllardan itibaren sebze üretimine yönelen Antalya’nın 8,5 milyon ton üzerinde, yaklaşık 16 milyar TL değerindeki bitkisel üretimiyle ülkede birinci sırada yer aldığını bildiren Çandır, “Antalya, tarımsal üretim değerinde yaklaşık 20 milyar TL ile ikinci sırada. Kentimiz 2021 yılı TÜİK rakamlarına örtü altı tarım alanlarının yüzde 43’üne üretim miktarının ise yüzde 51’ine sahip” diye konuştu.

Her 100 dolarlık yaş sebze ihracatının 44 doları Antalya’dan

2021 yılında 1 milyar 865 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Antalya’da, bunun yüzde 56’sını oluşturan 1 milyar 50 milyon dolarını tarımsal ihracattan elde ettiğini belirten Çandır, “Her 100 dolarlık yaş sebze ihracatının 44 doları ve her 100 dolarlık domates ihracatının 43 dolarını Antalya’dan yapılmıştır. Narenciye ihracatının ise 3 dolarlık kısmını, Antalya olarak biz yapabilmişiz” dedi.

“Ürün halden geçmeli”

Antalya’da üretilen ürünlerin yüzde 80’i halden geçerken, 2010 yılından sonra üretilen ürünlerin sadece yüzde 10-15’inin halden geçtiğine dikkat çeken ATB Başkanı Çandır, bunun fiyat dengesizliğine neden olduğunu belirterek, hal dışındaki işlemlerin kısıtlanması gerektiğini söyledi.

Tarımda veri setinin bozuk olduğunun altını çizen Ali Çandır, “Tarımda sağlıklı datamız yok. Olsa olsa yöntemiyle politika yürütüyoruz” dedi. Devlet desteğiyle artık sadece Antalya'da değil, Ağrı’da da, Tekirdağ’da da domates üretildiğini kaydeden Çandır, “Antalya tarımda rekabet gücünü kaybetmemek için başka alanlara yönelmeli. Antalya ürün gamını, gelecekte, küresel rekabet avantajı sağlayabileceği tohum, fide üretimi gibi alanlara evirmeliyiz” dedi. Çandır, tarıma özel sosyal güvenlik sisteminin hayata geçirilmesiyle kırsalın güçleneceğini vurguladı.

Toplantı sonunda Antalya Dostlar Meclisi Başkanı Kamile Gülgün Yıldırım, Başkan Çandır’a teşekkür plaketi takdim etti.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.