Gıda Hattı

ATB Başkanı Kaplan'dan tarım sigortası uyarısı

28 Ekim 2006, 16:14
Paylaş

-Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı İlhami Kaplan, son günlerde yaşanan sel felaketi nedeniyle tarım sigortası konusunda aksaklıkların olabileceği konusunda uyardı.

Yaşanan afetten dolayı çok sayıda çiftçinin zor durumda kaldığına dikkat çeken Kaplan, Ekim ayı sonu itibarıyla Antalya'da 280 dekar alanın selden zarar gördüğünü bildirdi. Üreticinin her yıl benzeri sorunları yaşadığını ifade eden Kaplan, devlet destekli tarım sigortasının bir ilk olduğunu kaydetti.
Tarım sigortasında sel ve don gibi en yaygın unsurların kapsam dışı bırakıldığına işaret eden ATB Başkanı, şöyle konuştu: "Bitkisel ürünler için dolu, fırtına, hortum, yangın ve heyelan riskleriyle sınırlandırılmıştır. Sel ve don gibi en yaygın risk unsurları teminat kapsamının dışında bırakılmıştır. Ancak diğer taraftan bu kapsamda sigorta yaptırmayan veya yaptıramayan kesimin 2090 ve 4123 sayılı kanunlardan yararlanmasını da yasaklamıştır."
Kaplan, yasanın üreticilere yüzde 20 oranında muafiyet getirdiğini belirterek bu orandaki kesintilerin çiftçiler için büyük bir kayıp olacağını vurguladı.
Sigorta şirketlerinin primleri yüksek tutmalarının beklenilen gelişmeyi engelleyeceğini ileri süren Kaplan, "Primlerin yarısının devlet tarafından karşılanması ilk bakışta sigortalılar için olumlu görünebilir. Fakat sigortacıların primleri yüksek tutması çiftçinin sigorta yaptırmasının önüne geçebilir. Ayrıca, oranların her yıl belirlenecek olması başka bir handikap olarak gözükmekte. Dolayısıyla ileride sigortacılarla baş başa bırakılmış geniş bir üretici kesimi yaratma riskinin bulunduğunu söyledi" diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.