Gıda Hattı

Atasancak'tan Dev Süt Üretim Tesisi

22 Eylül 2007, 12:23
Paylaş

Ata ve Sancak grupları, gözünü Türkiye’nin en önemli süt tedarikçisi olmaya dikti. AtaSancak, Denizbank’tan bugüne kadar tarım sektörüne verilen en büyük krediyi sağlayarak, Denizli’de dünyanın sayılı beyaz süt üretim tesislerinden birini kuruyor.

Ata ve Sancak gruplarının ortak süt hayvancılığı projesi olan Acıpayam Tarım İşletmesi, Denizbank’tan sağlanan 30 milyon dolarlık krediyle bu yıl sonu hayata geçiyor. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden 30 yıllığına kiralanan Denizli’deki Acıpayam’da beyaz süt üretimi yapılarak Pınar, Ülker gibi süt işleme şirketlerine satılacak.

Üretim ilk aşamada ABD’den özel izinle ithal edilecek angus cinsi ineklerle başlayacak. Toplam 55 milyon dolara mal olacak tesis 2008’de tamamlandığında 15 bin hayvan ve yıllık 45 milyon litrelik süt üretim kapasitesine ulaşacak.

Yem ihtiyacını karşılayacak tarım alanları, küçük bir yem fabrikası ve tam donanımlı hayvan hastanesinin de bulunacağı Acıpayam, dünyanın sayılı süt üretim tesisleri arasında yer alacak.

Denizbank’tan sağlanan kredinin geri ödemesi ise 2.5 yıl sonra 8.5 yıl vadede gerçekleşecek. AtaSancak, tarım ve hayvancılıkta yeni yatırımlarla büyümeyi kollayacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.